رفتن به محتوا
 هم افزایی غذایی

 هم افزایی غذایی و مواد مغذی

فهرست مطالب

هم افزایی غذایی و مواد مغذی به چه چیزی میگویند؟

تبلیغات انواع مکمل های غذایی با خاصیت های تا چه حد درست است؟

ویژگی منابع غذایی و ترکیبات ان به چه صورت است؟

 

اینها مثال هایی است از دنیای گسترده هم افزایی مواد مغذی :

  • ۱۰۰ گرم سیب با پوست نسبت به ۱۰۰ گرم سیب بدون پوست همچنین نسبت به ویتامین C موجود در همین مقدار سیب قدرت آنتی اکسیدانی بیشتری (به اندازه ۱۵۰۰ میلی گرم ویتامین C) داره و در سلول های سرطانی روده و کبد تاثیر بیشتری بر مهار تکثیر این سلول ها داره.
  •  گوجه کامل نسبت به لیکوپن خالص که در گوجه وجود داره بیشتر باعث مهار سرطان پروستات می شود.
  • بروکلی دست نخورده نسبت به برخی مواد مغذی موجود در بروکلی که اثرات ضد سرطانی دارن قدرت بیشتری در مقابله با سرطان دارد.
  • پوست بادام درختی به همراه ویتامین E و C باعث محافظت LDL یا کلسترول بَد از اکسید شدن (یعنی افزایش احتمال رسوب کلسترول در رگ ها) می شود، خود بادام منبع خوبی از ویتامین E هست.
  • رزوراترول که عمدتا در پوست انگور وجود داره و اثرات آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی و… زیادی برای اون تعریف شده است همراه با ملاتونین و ترکیبات دیگه ای که اثرات سم زدایی دارند تاثیر بهتری دارد، تمام این مواد و ترکیبات در خود انگور وجود دارد!.

امروزه تبلیغات زیادی برای انواع مکمل های غذایی با خاصیت های گوناگون می شود که تا حدی درست هم هستند.

اما مسئله اینجاست که همان ترکیبات در حالت طبیعی، یعنی وقتی به وسیله مصرف منبع غذایی دریافت می شوند، اثرات بیشتری دارند، حتی اگه دوز هر کدام نسبت به مکمل ها خیلی کمتر باشد.
دلیل این پدیده تعادل و اثرات متقابل مواد مغذی در یک منبع غذایی مثل انواع میوه ها و سبزیجات هست. میوه ها و سبزیجات دارای ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات شناخته شده فنولی، فلاونوئیدی و… هستن که هر کدام به تنهایی اثرات مفیدی دارند، البته تمام ترکیبات مواد غذایی برای ما شناخته شده نیستند و مشخص نیست چه ترکیبات ناشناخته ای در این منابع وجود داره، اما بیشترین اثر این ترکیبات زمانی هست که در کنار هم استفاده بشوند.

اما سوال اخر: ویژگی منابع غذایی و ترکیبات ان به چه صورت است؟

ویژگی این منابع غذایی طبیعی به گونه ای هست که همه این ترکیبات توسط خود سیستم آنها تولید می شوند تا در برابر حشرات، قارچ ها و… از خودشان محافظت کنند.
در عین حال همین ترکیبات وقتی در کنار هم توسط انسان مصرف می شوند، نسبت به زمانی که هر کدام به تنهایی مصرف بشوند، بیشترین اثرات مفید خودشان را نشان می دهند.
از جمله علت های این پدیده می توان به نقش مصرف این موارد در کنار هم از نظر جذب و دسترسی بیشتر بدن به هر کدام از این مواد غذایی، محافظت این ترکیبات از همدیگه از گزند تخریب یا دفع توسط بدن اشاره کرد. این یعنی تعادل خارق‌العاده بین مصرف شونده و مصرف کننده که مسلما با خوردن هیچ مکملی به دست نمیاد.

نگارنده: معصومه حسینی

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فیت کراسفیت ، مشاوره ورزشی،احمد حیدری،

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + یازده =