رفتن به محتوا
وام اکسیژن چیست؟؟

وام اکسیژن و ریکاوری

فهرست مطالب

وام اکسیژن یا Oxygen Debt چیست؟ کمبود اکسیژن یا Oxygen Deficit چیست؟

وام اکسیژن و ریکاوری

وام اکسیژن چیست؟ هنگامی که شما یک تمرین کوتاه پرفشار مانند دو سرعت انجام می دهید، انرژی مورد نیاز برای این تمرینات را به صورت بی هوازی و یا بدون حضور اکسیژن تامین می کنید،  هنگامی که تمرین را متوقف می کنید، همچنان به صورت سنگین تنفس می‌کنید، زیرا این بدن شماست که تلاش میکند اکسیژن اضافی جذب کرده تا وام خود را پرداخت کند. این یک پاسخ ساده می باشد اما اگر بخواهید کمی عمیق تر نگاه کنید، اطلاعات بیشتری درمورد آن وجود دارد.

درسته، !! بدن شما به صورت بی هوازی فعالیت کرده و انرژی تولید کرده است، بدون استفاده از اکسیژنی که در یک تمرین سبک مانند دویدن آهسته در حالت نرمال مصرف می‌کند. تفاوت بین اکسیژنی که بدن نیاز دارد و آن چه که بدن واقعاً در طول یک دو سریع ناگهان دریافت میکند، کمبود اکسیژن (Oxygen Deficit) گفته می شود.هنگامی که شما می ایستید و شروع به ریکاوری می کنید، در واقع شما به میزان اکسیژن بیشتری نسبت به آنچه که بدن شما در حالت معمول دریافت می‌کرده است،  نیاز دارید تا بدن خود را ریکاوری کنید.این فرآیند مصرف اکسیژن اضافه بعد از تمرین، (Excess Post Exercise Oxygen Consumption)گفته میشود.

چرا بدن در این حالت اکسیژن بیشتری جهت ریکاوری دریافت میکند؟

  • شما باید اکسیژنی که بدن نیاز دارد را جایگزین کنید ولی نمی‌توانید (Oxygen Deficit)
  • تعداد تنفس و ضربان قلب جهت کاهش CO2 موجود در بدن افزایش پیدا کرده است و این به اکسیژن بیشتری نیاز دارد.
  • دمای بدن و میزان سوخت و ساز افزایش پیدا کرد و این نیاز به اکسیژن بیشتری دارد
  • ترشح هورمون آدرنالین و نورآدرنالین افزایش پیدا کرده که سبب افزایش مصرف اکسیژن می شود.

بنابراین بعد از تمرین فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باعث افزایش نیاز اکسیژن و همچنین کمبود اکسیژن در طول تمرین می شوند. نمودار زیرکه معمولاً دیده می شود نشان می دهد که چطور میزان مصرف اکسیژن توسط بدن در طول زمان تغییر میکند.

در شروع تمرین هنگامی که بدن به صورت بی هوازی کار می کنند به سمت کمبود اکسیژن پیش می‌رود (Oxygen Deficit) با گذشت زمان میزان مصرف اکسیژن به حالت پایدار می‌رسد. بعد از تمرین اکسیژن دوباره باز پرداخت می‌گردد(Oxygen Debt) توجه داشته باشید که بازه وام اکسیژن بزرگتر از بازی بازه کمبود اکسیژن می باشد، به دلایلی که در بالا گفته شد.

وام اکسیژن چیست؟؟

  • اسید لاکتیک چه نقشی در این پدیده دارد.

اسید لاکتیک حاصل تمرینات بی هوازی می باشد. لازم است که دفع شود ولی لزوماً یک محصول بی فایده نیست. اسید لاکتیک میتواند به محصولات دیگر شیمیایی تبدیل شود.به عنوان مثال در طول تمرینات شدید بلند مدت مانند دوی ۸۰۰ متر، قلب نیمی از انرژی خود را از اسید لاکتیک دریافت می‌کند. اسید لاکتیک به پیروئید اسید تبدیل شده به عنوان انرژی توسط قلب و عضلات دیگر استفاده می شود.

اینگونه تصور می شود که ۷۰ درصد استیک اسید لاکتیک تولید شده اکسید شده و میسوزد، ۲۰ درصد در کبد به به گلوکز (انرژی) تبدیل می شود و ۱۰ درصد به پروتئین تبدیل می شود.

چقدر زمان نیاز است که اسید لاکتیک از بین برود؟

اگر باتمرینات آرام وکششی بدن را سرد کنید، در حدود یک ساعت، در غیر اینصورت درحدود دو ساعت یابیشتر.

مترجم: محمد رامین

منبع : Teachpe

از سایر مقالات ما نیز دیدن نمایید.

3 دیدگاه

  1. تشکر از مطالب زیباتون

  2. متن فوق العاده عالی و روان بود ممنونم ??


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =