رفتن به محتوا
گرلین (هورمون گرسنگی)

گرلین (هورمون گرسنگی)

فهرست مطالب

گرلین چیست؟ چه نقشی در بدن دارد؟ چه تاثیری بر وزن بدن دارد؟ چگونه سطح اشتها را پایین نگهداریم؟

گرلین (هورمون سیری)

وزن کم کردن میتواند سخت باشد ولی نگهداشتن وزنی که کم شده است به مراتب سخت تر !

تحقیقات نشان داده که درصد زیادی از افراد که با رژیم سخت وزن کم کرده اند، در طی یکسال وزنشان به قبل برگشته است. وزن بدن به طور نسبی بستگی به میزان اشتها و هورمون هایی که وزن بدن را تنظیم میکنند دارد ، که سعی میکند مقدار چربی را ثابت نگه دارند یا اگر کم شده افزایش دهند . گرلین هورمون گرسنگی ، نقش کلیدی در این کار دارد چون به مغز سیگنال خوردن را میفرستد .

گرلین چیست؟

گرلین هورمونی است که در شکم تولید میشود و از طریق جریان خون به مغز میرود و به مغز میگوید که گرسنه باش و دنبال غذا باش . اصلی ترین عملکرد گرلین افزایش اشتهاست که باعث میشود بیشتر بخورید و کالری بیشتری دریافت کنید و چربی ذخیره کنید . به علاوه روی سیکل خواب و بیداری ، سیستم جستجوی پاداش ، احساس مزه ها و متابولیسم کربوهیدارت ها نقش دارد . گرلین وقتی شکم خالی است در شکم تولید میشود و از طریق جریان خون به مغز میرود و روی هیپوتالاموس که اشتها و هورمون ها را تنظیم میکند تاثیر میگذارد . هرچه سطح گرلین بالاتر باشدشما بیشتر گرسنه میشوید و اگر پایین باشد شما احساس پری و سیری میکنید .

پس اگر میخواهید وزن کم کنید پایین نگه داشتن سطح گرلین میتواند سودمند باشد . گرلین ممکن است به نظر یک هورمون بد و رژیم خراب کن باشد ولی در گذشته نقش مهمی در بقای انسان با کمک به داشتن سطح چربی مناسب داشته است . سطح گرلین قبل از غذا و وقتی که شکم خالی است بالاست و مدت کوتاهی بعد از اینکه شکم شما پر میشود کاهش پیدا میکند ممکن است فکر کنید افراد با چاقی مفرط سطح بالایی از گرلین دارند درحالیکه این طور نیست و سطح گرلین در آنها پایین تر است ولی احتمالا به این هورمون حساسند. بدون توجه به توده چربی ای که بدنشان دارد وقتی رژیم میگیرید و کالری را خیلی کاهش میدهید گرلین افزایش پیدا میکند . این پاسخ طبیعی بدن برای جلوگیری از قحطی زدگی است . درحال رژیم اشتهای شما افزایش پیدا میکند و هورمون سیری یا همان لپتین کاهش پیدا میکند به خصوص اگر برای مدت طولانی یک رژیم کم کالری داشته باشید . هرچه مدت طولانی تری روی رژیم کم کالری باشید و توده چربی و ماهیچه ی بیشتری از دست داده باشید سطح گرلین بیشتر افزایش پیدا میکند و این شما را گرسنه تر میکند و نگه داشتن وزن جدید را سخت تر .

کارهایی که میتوان برای سالم نگه داشتن سطح گرلین انجام داد : پرهیز از وزن خیلی زیاد و وزن خیلی کم ! هر دو این ها میتواند مقدار گرلین را افزایش دهد ، تنظیم خواب را در الویت قرار دهید ، خواب ناکافی مقدار گرلین را افزایش میدهد و در نتیجه اشتهای شما زیاد میشود و زیاد میخورید ، بیشتر پروتئین بخورید مخصوصا در صبحانه ، رژیم غذایی غنی از پروتئین سیری را افزایش میدهد و گرسنگی را کاهش . خوردن پروتئین کمک میکند مدت طولانی تری سیر بمانید و در نتیجه کل کالری روزانه را کاهش دهید ، خوردن پروتئین متابولیسم بدن را افزایش میدهد چون هم انرژی بیشتری برای هضمش لازم است و هم اینکه کمک به نگهداری و افزایش توده ی عضلانی میکند و هرچه بیشتر ماهیچه داشته باشید متابولیسم بدنتان بالاتر میرود ، سعی کنید وزنتان را ثابت نگه دارید و از کاهش و افزایش ناگهانی وزن پرهیز کنید . حالت رژیم یویویی اختلال در عملکرد گرلین ایجاد میکند ، شکر نخورید و از خوردن نوشیدنی های شیرین هم به شدت پرهیزکنید چون در سطح گرلین بعد از غذا اختلال ایجاد میکند.

نگارنده: مهسا حاجیلو

 

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فیت کراسفیت ، مشاوره ورزشی،گرلین(هورمون گرسنگی)، گرلین،هورمون گرسنگی،

 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + نوزده =