رفتن به محتوا

آیا مصرف شیر و لبنیات برای سلامتی مضرند؟

فهرست مطالبآیا مصرف شیر و لبنیات برای سلامتی مضرند؟ چرا 

مصرف شیر و لبنیات

علیرغم تمام توصیه های جهانی تغذیه ای که تأکید بر مصرف روزانه ی این گروه مواد غذایی دارد، بخشی از مردم جامعه ی ما از این کار اجتناب می کنند. تقریبا در همه ی موارد دلیل این اجتناب توصیه ی طب سنتی مبنی بر محدود کردن لبنیات برای طیف وسیعی از افراد می باشد.

تقریبا تمامی مطالعات عظیمی که در دهه ی اخیر به چاپ رسیده است، نشان داده اند که مصرف بیشتر شیر و لبنیات رابطه ی معکوسی با بیماری های قلبی_ عروقی، سکته ی قلبی و دیابت دارد. به بیان ساده تر، هر چه بیشتر از شیر و لبنیات مصرف کنید، احتمال بروز این بیماری ها در شما کمتر است. برخی از این محققان پیشنهاد داده اند که بایستی توصیه های تغذیه ای به سمتی رود که افراد را بیش از گذشته به مصرف شیر و لبنیات ترغیب کند.

اما در مورد چربی لبنیات، اتفاق نظر کامل وجود ندارد. برخی از مطالعات اثر منفی بین چربی لبنیات و این بیماری ها دیده اند؛ اما اغلب مطالعات گزارش کرده اند که مصرف شیر و لبنیات پرچرب اثر منفی ندارد؛ برخی حتی نشان داده اند که لبنیات پرچرب، ریسک بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

توصیه های کاربردی:

بر اساس آخرین دستاوردهای علمی، مصرف لبنیات نه تنها مضر نخواهد بود، بلکه ریسک تمامی عوامل مرگ و میر را کاهش می دهد. به نظر می رسد در مورد چربی لبنیات نیازی به سخت گیری به مانند گذشته نیست و افرادی که محدودیت کالری ندارند و به دنبال چربی سوزی و کاهش وزن نیستند، می توانند از لبنیات ( شیر، ماست و پنیر) کامل یا پرچرب استفاده نمایند.

نکته:

دوستان طب سنتی که عنوان می کنند شیر و لبنیات مضر است، که هیچ وقت هیچ دلیلی ارائه نداده اند و هیچ وقت هم ارائه نمی دهند. تنها دلیلشان این است که شیر سردی می آورد! و یا دلیل دیگرشان این است که هیچ موجودی پس از نوزادی دیگر شیر نمی خورد، پس بدن انسان هم نیاز به شیر ندارد. خود دلایل دوستانِ طب سنتی و اینکه سرمنشأ این توصیه ها به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش می رسد و کاملا در منافات با پژوهش های بزرگ و معتبر علمی است؛ دلیل بر غیرقابل قبول، بی اساس و غیرعلمی بودن اصل توصیه است.

✍ منابع:

(Dehghan, Mahshid, et al)

(The American journal of clinical nutritio2010)

نگارنده:معصومه حسینی

 

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فیت کراسفیت ، مشاوره ورزشی،لبنیات،مصرف لبنیات، شیر،ماست،پنیر

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =