رفتن به محتوا
تاثیر ویتامین دی بر پیشگیری از کرونا

کمبود ویتامین D باعث ابتلای پنج برابر به کرونا

فهرست مطالب

تاثیر ویتامین دی بر تناسب اندام چیست؟ تاثیر ویتامین دی بر سیستم ایمنی بدن چقدر است؟ چه میزان ویتامین دی مصرف کنیم؟

(به فرانسوی: Vitamin D) یا (به انگلیسی: Vitamin D) یکی از ویتامین های لازم برای بدن و محلول در چربی است، که به رشد و استحکام  استخوان ها از طریق کنترل تعادل و افزایش میزان جذب کلسیم و فسفر و منیزیم کمک می‌کند.
به­‌ طور طبیعی در تعداد محدودی از غذاها وجود دارد و به­‌عنوان مکمل غذایی قابل دسترس است. همچنین زمانی­‌که اشعه‌­ی ماورای بنفش خورشید به پوست می­‌تابد و سنتز ویتامین D رخ می­‌دهد، در درون بدن تولید می­‌شود. ویتامین D حاصل از نور خورشید، غذا و مکمل از نظر زیستی بی­‌جان است و برای فعال­ شدن به دو واکنش شیمیایی نیاز دارد.
استخوان و بازسازی آن توسط سلول‌­های استخوان­‌ساز و استخوان­‌شکن، به ویتامین دی نیاز داریم. اگر ویتامین D کافی در بدن دریافت نشود، استخوان­‌ها لاغر، شکننده و بدشکل می­‌شود. میزان کافی مانع از بروز نرمی استخوان در کودکان و استئومالاسی در بزرگسالان می­‌شود و در کنار کلسیم به جلوگیری از بروز پوکی استخوان در افراد مسن نیز کمک می­‌کندو همچنین وظایف دیگری نیز در بدن ایفا می‌کند که از جمله می­‌توان به تنظیم رشد سلول­‌ها، سیستم عصبی_عضلانی و ایمنی و کاهش التهاب اشاره کرد.

 تنظیم ژن­ هایی را برعهده دارد که کارشان هدایت پروتئین­‌هایی است که عمل تکثیر، تفکیک و آپوپتوز سلول­‌ها را برعهده دارند. بسیاری از سلول‌­ها، گیرنده­‌ی ویتامین D هستند و همچنین ارتباط بیشتری با افزایش قدرت عضلات دارد تا حجم عضلات و در بدن سالمندان دوز این ویتامین باید به ۵۰ نانوگرم بر میلی لیتر برسد.
بهترین راه سنجش در بدن، سنجش غلطت ۲۵ هیدروکسی است که اگر در آزمایش های خون ملاحظه کنید معمولا به این صورت نوشته می شود:
۲۵ (OH) Vitamin D3

در ارتباط با احتمال ابتلای به کرونا، باید خاطر نشان سازیم که مطالعات بسیار زیادی در طی یک سال اخیر چاپ شده اند که نشان می دهند خیلی ارتباط محکمی بین ویتامین D و میزان ابتلا به کرونا وجود دارد.
جدیدترین مطالعه نشان می دهد که آن دسته از افرادی که ویتامین D پایینی داشته اند( معمولا زیر ۱۲ نانوگرم بر میلی لیتر)، به میزان ۴/۶ برابر بیشتر از آنهایی که میزان نرمال داشتند به کرونا مبتلا شدند. شرایطی مثل دیابت و چاقی هم بسیار زیاد در میزان ابتلا به این بیماری نقش دارند.
پزشک شما، با توجه به میزان کمبود که در بدن دارید، به شما این ویتامین را تجویز می کند. معمولا برای کسانی که کمبود شدید داشته باشند تزریق ( دوز ۳۰۰۰۰۰) تجویز می کنند و آنهایی که کمبود معمولی  را دارند، قرص های ۵۰۰۰۰ یا روزانه برای ایشان تجویز می شود.

معمولا در کشور ما خانم ها با توجه به نحوه ی پوشش، کمبود بیشتری را تجربه می کنند که باید توجه بیشتری به این مسئله داشته باشند. نور خورشید ارزان ترین و در دسترس ترین منبع ویتامین D در مناطقی است که نور خورشید تابش مناسبی دارد.
نکته ی مهم اینجاست که اگر مکمل ویتامین D را مصرف می کنید، بهتر است هر دو ماه یکبار چکاب کنید که بیشتر از دوز توصیه شده، میزان ویتامین D در بدن شما افزایش پیدا نکرده باشد ( مخصوصا افرادی که پزشک به ایشان توصیه کرده، هفته ای یکبار قرص مصرف کنند و به همین روال پیش رفته و کنترلی روی مصرف نداشته و ممکن است اوردوز اتفاق بیافتد)

منابع ویتامین D:
نور خورشید
روغن جگر ماهی
خاویار
خال مخالی
سالمون
ماهی ساردین
ماهی تن
قارچ
شیر
تخم مرغ

منابع:
Katz, J., Yue, S., & Xue, W . (2021). Increased risk for COVID-19 in patients with vitamin D. Deficiency. Nutrition, 84, 111106

نگارنده و مترجم: معصومه حسینی

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − شانزده =