رفتن به محتوا

ویاگرا در عضله سازی

ویاگرا چه قرصی است؟

چند سالی هست که قرص ویاگرا یا سیلدنافیل برای افزایش توانایی جنسی آقایان به خصوص برای اختلال نعوظ (بزرگی وسفتی آلت تناسلی) استفاده میشه. این دارو به خانواده مهار کننده های آنزیم فسفو دی استراز ۵ تعلق داره و با مهار این آنزیم باعث افزایش ساخت نیتریک اکسید(NO) در رگ ها و در نتیجه افزایش خونرسانی به آلت تناسلی و ایجاد و حفظ نعوظ میشه.

آزمایشات انجام شده روی موش های آزمایشگاهی نشون داده که افزایش نیتریک اکسید در عضلات یکی از موارد لازم برای افزایش پروتئین سازی و به تاخیر افتادن خستگی و جلوگیری از تحلیل عضلانیه.
اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشون داد که مصرف روزانه ۲۵ میلی گرم سیلدنافیل به مدت ۸ روز در مردان باعث افزایش تقریباً ۲ برابری سنتز پروتئین و افزایش ۱۵۰ درصدی تکرار ها در یک حرکت تا حد خستگی کامل میشه و در واقع علاوه بر افزایش پروتئین سازی باعث به تاخیر افتادن خستگی میشه.

مدت این مطالعه ۸ روز بوده پس معلوم نیست در دراز مدت این اثر حفظ میشه یا نه چون ممکنه بدن به اثر این دارو عادت بکنه و اثرش از بین بره.

با اینکه امروزه سیلدنافیل به یکی از پر مصرف ترین داروها تبدیل شده اما عوارض خاصی داره که حتما باید مورد توجه قرار بگیره مثل: کاهش فشار خون که در موارد شدید مثل افرادی که کم فشاری خون دارن میتونه باعث غش کردن بشه. کاهش و تاری دید و کاهش شنوایی به طور موقت هم از عوارض اصلی این دارو به حساب میاد.

نگارنده: معصومه حسینی