رفتن به محتوا
TRX وسالمندان

TRXبهترین ورزش برای سالمندان

فهرست مطالب

بهترین تمرینات برای سالمندان چیست؟ آیا تمرینات TRX برای سالمندان مناسب است؟

TRX و سالمندان :

تمرینات TRX  یک روش جدید از تمرینات کاربردی(فانکشنال) برای افراد مسن برای افزایش تعادل و انعطاف است. تحقیقات علمی دریکی از موسسه های علمی پژوهشی آلمان در رابطه تاثیر تمرینات TRX بر افراد مسن:

همانطور که می دانید در سنین سالخوردگی و پیری یکی از مهمترین فاکتورهایی که کمک به داشتن بدن سالم میکند که نیازمند یک زندگی مستقل است.

افزایش قدرت و توان هسته ی مرکزی بدن (عضلات کر) اهمیت بسزایی دارد که در ابتدا برای درمان وتوانبخشی ایجاد شد.باتوجه به اثرات آن(عضلات مرکزی بدن فعالتر و قدرت و تعادل افزایش پیدا کرد) که این نشان دهنده این است که تمرینات معلق می تواند برای افراد مسن بسیار کاربردی باشد اما تا حالا هیچ برنامه مشخصی برای تمرین افراد مسن در نظر گرفته نشده است.

تمرینات تی ار ایکس سالمندان

 

تمرینات:

تمرینات ما یک دوره تمرینی آموزش کنترل مفاصل بوده که  شامل ۷ تمرین مختلف در چهار دوره برگزار شده. که به مرور فشار تمرینات افزایش پیدا کرده.به نفرات سبک تمرینی TRX old age آموزش داده شد.

در هر مرحله فشار تمرینات با توجه به میزان پیشرفت و تغییرات افزایش پیدا کرد. تمامی افراد مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند و میزان انطباق اموزشی بیش از ۸۵ درصد بود و پس از دوره ۹۱ درصد شرکت کنندگان برای ادامه دوره انگیزه زیادی داشتند.

فرآیند پیری عضلات اسکلتی با کاهش تعداد واحدهای حرکتی، فیبرهای عضلانی و اندازه الیاف نوع ۲ که منجر به از دست دادن قدرت عضلانی و قدرت می شود  مشخص می شود. همجنین  افزایش سن و زمان واکنش با افزایش سن مشاهده شد. این تغییرات مربوط به سن منجر به کاهش قدرت، تعادل و تحرک  می شود که می تواند باعث افتادن یا از دست دادن استقلال شود. برای جلوگیری از محدودیت های عملکردی، برای افراد سالمند توصیه می شود که فعالیت بدنی منظم را انجام دهند . فراتر از آن، مداخلات ورزشی تأثیر مثبت بر قدرت، تعادل و عملکرد در افراد مسن سالم نشان داده است.

آموزش با متد سنتی با دستگاه ها و وزنه برای سالمندان نشان داده است که قدرت عضلانی را افزایش می دهد و برای افزایش تعادل تمرینات فانکشنال  مفیدتر است

در سال های گذشته بیشتر به تمرینات فانکشنال پرداخته شد چون این تمرینات مشابه سازی شده با زندگی روزمره بودند و با وزن بدن انجام می شدند.

در مقایسه با تمرینات قدرتی سنتی ،تمرینات فانکشنال هم باعث افزایش  ۱RM (حدالکثر قدرت بیشینه) شد و همچنین نشستن و برخاستن را بهبود قابل توجهی بخشید. در صورتی که با تمرینات قدرتی با وزنه و ماشین تغییر بسیار زیادی رو مشاهده نکردیم.

 

تمرینات تی ار ایکس

نتیجه:

پس در نتیجه افزایش قدرت در تمرینات سنتی با دستگاه و وزنه در مقایسه با تمرینات فانکشنال با وزن بدن یکسان هستند. اما در تمرینات فانکشنال ما افزایش تعادل افزایش سرعت راه رفتن وافزایش توانایی نشستن و برخواستن را مشاهده کردیم که در تمرینات قدرتی سنتی اینطور نبود.

هدف ازاین مطالعه این است که به شما نشان بدهیم که تمرینات فانکشنال کاربرد بیشتری دارند و تمرینات TRX می توانند با توجه به نوع برنامه ریزی بسیار موثر و کارآمد باشند.

تمرینات TRX که ترکیبی از تمرینات کاربردی و قدرتی است وتمرکز بسیار بالایی بر روی عضلات کر دارد و همچنین می تواند به عضلات بالا تنه و پایین تنه قدرت و پایداری ببخشد و باعث افزایش هماهنگی عصب و عضله نیز می شود.

تحقیقات ما بر روی افرادی که دچار گردپشتی و یا (کیفوز) بودند و مدت ۱۲ هفته و ۳ جلسه ۲۰ دقیقه ای در هر هفته انجام شد.

پس از اتمام دوره تمرینی گزارش ها ثبت شد و با یکا یک شرکت کنندگان مصاحبه شد که ۱۰۰ درصد شدکت کنندگان از تاثیرات مثبت این ورزش بر روی تعادل،راه رفتن،انعطاف و قدرت بدنی خبر دادندو تقریبا ۹۱ درصد شرکت کنندگان تمایل داشتند تمرینات TRX را ادامه دهند.

البته این نکته قابل ذکر است که تاثیرات بدنی هر شخص به نسبت متفاوت بوده است.

این تحقیقات نشان می دهد که این تمرینات برای افراد مسن که بدن سالمی دارند و از بیماری خاص و یا آسیبی رنج نمیبرند بسیار رضایت بخش بوده است.

باید به این نکته توجه داشت که تمرینات باید زیر نظر مربی انجام شود و هر شخص تمرینات اختصاصی خودش را داشته باشد.

مترجم و نگارنده : احمدحیدری

رفرنس:      Intjexersci

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − نوزده =