رفتن به محتوا
تاثیر جنسیب بر آسیب های ورزشی

تاثیر جنسیت بر میزان آسیب های ورزشی

فهرست مطالب

آیا  زنان ورزشکار بیشتر در معرض آسیب هستند؟  آیا جنسیت نقشی در آسیب پذیری افراد دارد یا خیر؟ چرا زنان در ورزش بیشتر آسیب می بینند؟

در یک دنیای ایده آل ، دویدن کاملاً بدون درد خواهد بود. بدون درد، بدون درد و بدون اثرات ماندگار از تمرین قبلی… متأسفانه، بسیاری از دوندگان دائماً دچار آسیب دیدگی هایی میشوند. نکاتی وجود دارد که می تواند توسط مردان و زنان انجام شود تا خطر آسیب را کاهش دهد. آسیب های ورزشی

  • میزان آسیب در زنان کمی بیشتر است

صرف نظر از اینکه چقدر مراقب باشید، آسیب ها رخ می دهد. و برای زنان، میزان آسیب اندکی بیشتر است. زانوی دونده، شکستگی‌های استرسی، شین اسپلینت وکشیدگی فاشیای کف پا همگی آسیب‌هایی هستند که در زنان دونده شایع‌تر است «یک تفاوت آناتومیکی بین مردان و زنان که زنان را مستعدبرای آسیب های اندام تحتانی می کند، لگن بزرگتر زنانه است که منجر به یک زاویه Q بزرگتر می شود. “این منجر به افزایش فشاربه ویژه در سراسر زانو می شود.”

پیشگیری از آسیب

مقالات پیشنهادی: نکات مهم پیشگیری از آسیب های ورزشی

به عبارت ساده، مردان و زنان متفاوت ساخته شده اند. زنان معمولاً عضلات کوچکتر و ضعیف تری دارند که زانوها را  حمایت می کند و همچنین رباط های با استحکام کمتری  دارند. آنها معمولاً نسبت عرض لگن به طول استخوان ران بزرگتر دارند که منجر به ادداکشن بیشتر لگن می شود (عضلاتی که به سمت قسمت جانبی ران قرار دارند منقبض می شوند و ران را از خط وسط بدن دور می کنند). 

وقتی صحبت از آسیب های استخوانی به میان می آید، باز هم زنان بیشتر از همتایان مرد خود مستعد ابتلا هستند. زنان دارای ابعاد استخوانی کوچک تری هستند و مستعد تراکم استخوان کمتری هستند. همچنین استروژن، هورمونی در زنان که از استخوان ها محافظت می کند، با افزایش سن به شدت کاهش می یابد. همه این عوامل خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهند.

 «اگرچه تفاوت‌های جنسیتی زنان را بیشتر مستعد آسیب‌های اسکلتی عضلانی می‌کند، توجه به سلامت استخوان، تغذیه، تقویت عضلات کر  و یک برنامه ورزشی منظم می‌تواند برخی از این مشکلات را کاهش دهد.»

در بعضی از مقالات جهانی با بررسی های مختلف روی افراد دریافتند که عمده دلیل آسیب های بیشتر در زنان به نسبت مردان عدم امادگی جسمانی آنهاست،طبق تحقیقاتی که در ارتش انگلیس و آمریکا انجام گرفته، مشخص شده است که در گروه مورد آزمایش، زنان ورزشکار بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی‌ قرار دارند. در این تحقیقات زنان و مردان از یک برنامه ورزشی یکسان پیروی کردند. تعداد زنانی که در این برنامه ورزشی آسیب دیدند هشت برابر بیشتر از مردان بود. محققان انگلیسی معتقدند که این اختلاف به دلیل تفاوت در قدرت، تراکم استخوان و طول قدم‌های آنها است. محققان دریافتند که زنان هر قدر به پایان دوره ورزش نزدیک‌تر می‌شوند میزان آسیب دیدگی‌شان کمتر می‌شود.می‌توان نتیجه‌ گرفت، آنچه در آسیب دیدگی‌ بسیار تاثیرگذار است، میتواند تاثیر بیشتر  میزان آمادگی جسمانی افراد باشد.

ایمنی ورزشی زنان باردار

مقالات پیشنهادی: موارد ایمنی تمرین در زنان باردار(شماره یک)

  • نکاتی برای کاهش خطر آسیب دیدگی

از آنجایی که زنان بیشتر از مردان دچار آسیب های ورزشی می شوند، مهم است که قبل از ورزش یا ورزش مراقبت بیشتری نمایند. در زیر تمرینات خاصی و سایر نکات مفید را ارائه می دهیم:

لیفت پا، حرکت کوهنورد و….به بهبود حرکت و انعطاف پذیری در ناحیه لگن و باسن کمک می کند. ورزش های با تحمل وزن به ساخت و حفظ تراکم استخوان کمک می کند. در کلاس‌های رقص شرکت کنید، پیاده‌ روی  کنید، ورزش‌های هوازی را انتخاب کنید  ورزش های تعادلی مانند تای چی می توانند به تقویت پاها کمک کنند. کفش مناسب بپوشید و روی سطوح مناسب (نه خیلی سخت) ورزش کنید. تمرینات خود را به طور ناگهانی تشدید یا طولانی نکنید.

برای داشتن یک برنامه تناسب اندام برای حفظ سلامت خود به کمک نیاز دارید؟ با باشگاه آنلاین فیت کراسفیت همراه شوید.

نگارنده و مترجم: فاطمه باقری 

منبع : pennmedicine

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 13 =