رفتن به محتوا
 کفپوش مناسب کراسفیت

انتخاب کفپوش های مناسب با کراس فیت …

کفپوش مناسب کراس فیت چیست؟

کراس فیت چیست :

یکی از برنامه های آمادگی جسمانی و قدرتی است که تعداد طرفداران آن به سرعت رو به افزایش است; و اصول آن برنامه ای خاص مثل وزنه برداری جداگانه برای یک عضله خاص یا ایروبیک نیست.

کراس فیت ترکیبی از تمرین مقاومت ،پلایو متریک انفجاری ، تمرین سرعت ، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک ، کتل بلز ، تمرین وزن بدن ، ژیمناستیک و تمرین های استقامتی است.

انتخاب کفپوش مناسب کراسفیت یکی از مهم ترین مسائل در هر زمینه ورزشی می باشد; که اهمیت این موضوع در رشته ی ورزشی کراس فیت به دلیل تماس مستقیم بدن ورزشکار با کفپوش، دوچندان می شود; و درصورتی که انتخاب صحیح انجام نشود آسیب های متعددی را برای ورزشکار در بر می گیرد.

برای انتخاب کفپوش مناسب کراسفیت انتخاب های متعددی قرار دارد که بهترین کفپوش لاستیکی می باشد; که در ۲ شکل رولی و پازلی به آن می پردازیم که در بین این دو شکل; کفپوش های رولی از نظر زیبایی بر کفپوش های پازلی ارجحیت دارند.

کفپوش های رولی گرانولی:

تمام کفپوش های سطحی یکدست و زیبا دارند و در سالن های ورزشی جذابیت به وجود می آورند ولی کفپوش های رولی گرانولی زیبایی سالن های بزرگ را دوچندان می کند.

هم چنین فاصله ی میان کفپوش های گرانولی بسیار کم است چون این کفپوش ها با ابعاد دقیق تهیه می شوند; که به این ترتیب باکتری های کمتری در این کفپوش ها قرار دارد که شستشوی آسان تر را به دنبال دارد; و هم چنین بعد از نصب آن هیچگونه جابجایی و حرکتی ندارند; که طول عمر کفپوش ها را افزایش می دهد و برش کفپوش به راحتی با کاتر در هر اندازه ای انجام می شود .

در کنار تمام مزیت های این کفپوش معایبی را به همراه دارد ازجمله;

سنگینی کفپوش های که حمل و نقل آنها را مشکل می کند به همین دلیل اگر جابجایی مداوم کفپوش انجام می شود این نوع را نباید استفاده کنیم .

بدی دیگر این کفپوش ها این است که نصب دشواری دارند و در کفپوش های رولی گرانولی این دشواری بیشتر است .

کفپوش های لاستیکی پازلی :

انتخاب این کفپوش ها بسیار مناسب و آسان است و نصب آنها بسیار آسان است و همانطور که از اسم آنها پیداست مانند پازل قطعات آن به راحتی بهم متصل شده.

با گذشت چند روز استحکام یافته و کفپوش آماده است .

از جمله مزایای این کفپوش ها در مقابل کفپوش های رولی وزن کمتر آنهاست.

اگر قرار است جابجایی کفپوش ها در سالن ورزشی انجام شود کفپوش های پازلی مناسب تر هستند.

این کفپوش ها نسبت به کفپوش های لاستیکی رولی فاصله ی میان کفپوش ها بیشتر است

ولی با نزدیک شدن زیاد پازل ها این فاصله ها چندان مشخص نیست .

از بدی های کفپوش های پازلی این است که مدت زمان زیادی برای نصب آنها احتیاج است

به همین دلیل در سالن های بزرگ کفپوش های رولی انتخاب مناسب تری نسبت به پازلی می باشد.

*در انتخاب ضخامت کفپوش ها دقت داشته باشیم !!!

در پایان توضیحات لازم ذکر است که پس از اینکه انتخاب کردیم از بین این دو شکل کفپوش لاستیکی کدام یک برای سالن ورزشی ما مناسب تر است.

نکته ای قابل ملاحظه است که دقت در ضخامت کفپوش می باشد; تا درعین جلوگیری از آسیب به بدن ورزشکاران از ایجاد سرو صدای ناشی از افتادن وسایل ورزشی در سالن

و هم چنین ایجاد تعادل در حین ورزش برای ورزشکاران و مشکلات دیگری که امکان رخ دادن

آنها درصورت عدم رعایت استانداردها در انتخاب ضخامت وجود دارد جلوگیری کرد.

به دلیل اهمیت این موضوع توصیه می شود که یک فرد باتجربه و آشنا به استانداردها ; انتخاب ضخامت مناسب کفپوش ها را انجام دهد.

منبع:

علم ورزش
دانشیار

نویسنده : عاطفه کردلو