رفتن به محتوا
آسیب های ورزشی

آسیب های ورزشی و روشهای درمان صحیح

فهرست مطالب

چه چیزی می تواند ناخوشایند و ناراحت کننده تر از آسیب های ورزشی باشد؟

در بسیاری از آسیب های ورزشی ، می توانید آنها را با استفاده از روش خوب و پیشرفته تر فراموش کنید، اما گاهی اوقات، با وجود بهترین تلاش ها شما، موجب ایجاد آسیب و فشار عضلانی میگردید

گرما یا سرما برای آسیب های ورزشی

آیا شما باید یک کمپرس سرد یا  یخ را بکار ببندید یا پد گرما را هنگامی که دچار آسیب شده اید ؟

بستگی به نوع آسیب دارد به طور کلی در آسیب های حاد(سریع و ناگهانی رخ میدهد و درد شدیدی دارد)، یک کمپرس سرد یا یخ دارای مزایای بیشتری میباشد. مخصوصا اگر در ناحیه آسیب دچار تورم باشید کمپرس سرد باعث کاهش خونرسانی و کاهش تورم میگردد.

کمپرس سرد برای کاهش درد نیز موثر است. بسیاری از درد های اولیه ای که هنگام اسپرین و یا فشار عضلات حاد تجربه می کنید; ناشی ازپارگی عروق خونی کوچک به نام مویرگ است. هنگامی که یخ را به این منطقه اعمال میکنید نشت عروق خونی را کاهش میدهید تا زمانیکه تورم همچنان ادامه دارد. یخ بهترین گزینه شماست استفاده از کمپرس سرد به مدت پانزده تا بیست دقیقه در محل آسیب میباشد. میتوانید از شن نرم که داخل فریزر قرار داده اید یا ماساژ با آب سردی که از یخ آب شده و کیسه های حاوی یخ خرد شده استفاده نمایید. برای جلوگیری از آسیب بافتهای بدن در اثر سرما بیش از چند دقیقه از آن استفاده نکنید و برای استفاده مجدد اجازه دهید دمای پوست به حالت طبیعی برگردد.

آیا کمپرس سرد در روند بهبودی تاثیری دارد ؟

کمپرس سرد یا یخ به نظر می رسد که برای کاهش درد موثرتر است علیرغم پذیرش گسترده ای از یخ به عنوان درمان برای آسیب های حاد، هیچ شواهدی وجود ندارد که سرعت شفا را بهبود بخشد برخی از مطالعات حتی نشان می دهد که استفاده ی طولانی از یخ ممکن است  روند بهبودی را به تاخیر بیاندازد هماانطور که برخی مطالعات نشان می دهد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، با مسدود کردن التهاب، بهبود می یابند، یخ ممکن است اثر مشابهی داشته باشد یخ تنها در کوتاه مدت برای از بین بردن درد و تورم در ترکیب با فشرده سازی مورد استفاده قرار میگیرد هنگامی که تورم کم  است، از فشرده سازی بدون یخ استفاده کنیدفشرده سازی به نظر می رسد مزایای بیشتری نسبت به یخ داشته باشد

هنگام استفاده از گرما برای آسیب های ورزشی چه باید کرد؟

هنگامی که یک آسیب دیگر حاد نیست گرما یک انتخاب بهتر است گرما گزینه خوبی برای عضلات سفت و دردناک که دچار گرفتگی هستند و آسیب دیدگی های مزمنی که فاقد التهاب و تورم است میباشد. گرما رگ های خونی را باز می کند و جریان خون را به محل آسیب  افزایش می دهد شما می توانید از یک پد گرم استفاده کنید، اما استفاده از یک منبع حرارت مرطوب، مانند یک بطری آب گرم یا خیس، حوله گرم، بهتر است راه دیگری برای تسکین عضلات آسیب دیده این است که در حمام گرم قرار گیرید و آب را به ناحیه آسیب دیده برسانید شما می توانید چندین بار در روز از گرما برای تسکین درد عضلات آسیب دیده استفاده نمایید اما مدت آنرا تا حداکثر پانزده دقیقه در یک زمان محدود کنید. هرگز گرما را به یک ماهیچه یا تاندون که متورم شده است اعمال نکنید زیرا موجب افزایش خونرسانی و تورم بیشتر میگردد.

نکته پایانی

برای یک آسیب حاد که در آن تورم وجود دارد، فشرده سازی بهترین روش است  استفاده از یخ و تحت فشار قرار دادن عضو با استفاده از بانداژ به کاهش درد و تورم کمک نموده و اگر از آن به طور مناسب استفاده نمایید میتوانید با بهبودی نیز مواجه شوید گرما برای آسیب های عضلانی مثلا در فیتنس در گرفتگی عضلات مفید است، اما نه برای آسیب حاد یا ناحیه که هنوز متورم شده است اگر آسیب دردناک یا مداوم داشته باشید، یا نمیتوانید وزن را در اندام تحمل کنید یا یک قسمت بدن را حرکت دهید، سعی نکنید خودتان را درمان کنید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

با انجام گرم شدن خوب بدن و حرکات نرمشی و کششی ،و با برنامه ی تمرینی خوب، بهترین تمرین خودرا با کمترین  آسیب فیتنس انجام دهید.

منبع: cathe و مجله الکترونیک علم ورزش

 نویسنده: فاطمه باقری

 

از سایر مقالات ما دیدن کنید

موفق و پیروز باشید

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =