رفتن به محتوا
دیسک کمر

 بیماری دیسک کمر

فهرست مطالب

 بیماری “دیسک کمر” چگونه ایجاد می شود؟ عوامل پارگی دیسک چیست؟

 تغییر در دیسک های بین مهره ای ستون فقرات می تواند باعث مشکلات پشت ( کمر و گردن) شود. هر دیسک دارای یک لایه ی خارجی سخت از جنس فیبروکارتیلاژ ( غضروف رشته ای) و یک توده مرکزی لاستیکی می باشد. با افزایش سن،این صفحات یا دیسک ها تخریب شده و توده ی مرکزی ثبات و استحکام خود را از دست داده، لایه خارجی نازک و ضعیف شده و شکاف و ترک ایجاد می گردد.

عوامل پارگی دیسک:

فشار شدید مانند ضربه یا تصادف، افتادن شدید به پشت، بلند کردن اجسام سنگین، بلند کردن اجسام با کمر خمیده ( عدم صاف کردن کمر هنگام بلند کردن)، اجرای غلط تمرینات ورزشی، به طوری که فشار از عضلات برداشته شود و به ستون فقرات منتقل گردد، می تواند باعث بخش خارجی دیسک شده و بیرون زدگی توده ی مرکزی توده ی داخلی اتفاق می افتد. این پارگی و بیرون زدگی می تواند به نخاع یا اعصاب نخاعی که از آن انشعاب پیدا می کنند را تحت فشار قرار دهد. این وضعیت از نظر پزشکی، فتق یا پارگی دیسک ( Ruptured or herniated disc) گفته می شود که در اصطلاح عامیانه، یکی از عوامل همان بیماری دیسک کمر یا گردن است. این آسیب ممکن است دلیل درد کمر و بی حسی یا فقدان عملکرد آن بخشی از بدن شما باشد که توسط این اعصاب نخاعی، عصب رسانی می شود. در فتق دیسک، آسیب بخش خارجی به قدری شدید است که بخش داخلی به بیرون راه پیدا می کند. در صورتی که تنها لایه بیرونی دیسک درگیر باشد در آن تورم ایجاد شود و بخش داخلی به بیرون راه پیدا نکند به آندورم دیسک (Bulging disc) گویند.

نکته اول
در صورت بروز هر گونه درد در ناحیه پشتی به متخصص مراجعه کنید تا از دلیل درد خود مطلع باشید. عدم پیگیری می تواند آسیب های غیر قابل جبرانی را باعث شود.

نکته دوم
این بیماری به شدت افزایش یافته، مخصوصا در خانم های جوان، دلیل اصلی آن هم ضعف عضلانی در بانوان ایرانی است. با تمرینات صحیح و مداوم می توان ریسک این بیماری را به حداقل رساند و ایجاد آن را سال ها بلکه ده ها به تعویق انداخت.

 نکته سوم
درست بلند نکردن اجسام، چه سنگین چه سبک، چه در باشگاه، چه در منزل، یکی از عوامل رایج بیرون زدگی دیسک می باشد.

نکته چهارم
در صورتی که بیرون زدگی دیسک دارید حتما تحت نظر مربی که علم به این بیماری و حرکات مجاز و غیر مجاز آن دارد، تمرین کنید با تمرینات ناصحیح آسیب را بیشتر نکنید.

نگارنده:معصومه حسینی

کر

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =