رفتن به محتوا
Lactic acid

” اسیدلاکتیک” و درد هنگام تمرین

فهرست مطالب

اسید لاکتیک چیست؟ چگونه بوجود می آید؟  آیا درد پس از تمرین مربوط به اسید لاکتیک میشود؟ 

” اسیدلاکتیک” و درد هنگام تمرین

  اسیدلاکتیک یکی از مهم ترین عوامل خستگی عضلانی است. به بیان دیگر، افزایش سطح لاکتیک اسید و متعاقب آن اسیدی تر شدن محیط سلول عضلانی، از طریق تداخل در مکانیسم های مرتبط با انقباض عضلانی، خستگی را ایجاد می کند.
برخی ورزشکاران، درد پس از تمرین خود را به لاکتیک اسید نسبت می دهند و در صورت وجود درد پس از تمرین اصطلاحا می گویند بدنم لاکتیکی شده است. علیرغم رایج بودن، این تصور کاملا غلط است. لاکتیک اسید دلیل درد حین تمرین شماست ( زمانی که زیر وزنه عضلات شما در حین انجام کار هستند) نه درد پس از تمرین. از منظر بیوشیمیایی، لاکتیک اسید ( لاکتات) یک ماده ی تولیدی ناشی از متابولیسم بی هوازی گلوکز است ( گلیکولیز بی هوازی). اگر چه وجود لاکتات در چنین وضعیتی بسیار اهمیت دارد و حیاتی است ( به دلیل نقش آن در تولید مجدد گلوکز توسط مسیر متابولیکی گلوکز نئوژنسیس) اما برای توان ورزشکار اتفاق خوبی نیست، چرا که باعث می شود عضله به مرز ناتوانی برسد و اینجاست که شما مجبور می شوید حرکتتان را متوقف کنید و یا وزنه را رها نمایید.
نکته
 اسیدلاکتیک، به سرعت و اندکی پس از تولید از طریق گردش خون از بدن پاک می شود. نیمه ی عمر لاکتات به طور میانگین ۲۰ دقیقه ( ۱۵ تا ۲۵ دقیقه) است و ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت پس از ورزش از بدن پاک شده و به سطح پایه می رسد.
نتیجه گیری
درد پس از تمرین، هیچ ارتباطی به لاکتیک اسید ندارد. لاکتیک اسید باعث درد و سوزش عضلانی زیر وزنه ی شما می شود. آن دردی که ساعت ها پس از تمرین ادامه دارد ” سوزش عضلانی تأخیری” یا Delayed onset muscle soreness (DOMS) است.
نکته
نکته ی جالب اینکه در صورت فعال بودن پس از تمرین ( مانند سرد کردن) لاکتات سریع تر از بدن پاک می شود؛ و این شاید تنها اثر مهم مثبت سرد کردن باشد.
منبع: Lippincott Williams & Wilkins, 2013.
نگارنده:معصومه حسینی

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فیت کراسفیت ، مشاوره ورزشی،اسید لاکتیک چیست؟،لاکتاک،اسید لاکتیک،لاکتیک اسید،درد لاکتیک اسید

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 20 =