رفتن به محتوا
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک برای بدنسازان

 رژیم کتوژنیک برای بدنسازها خوب است؟

یکی از اثرات منفی رژیم غذایی کتوژنیک روی ذخایر گلیکوژن ( قندی) داخل عضله است که بعد یک تا شش هفته بین ۲۰ تا ۵۴ درصد کاهش مشاهده شده است.
تقریبا ۱/۵ کیلو آب بدن بعد یک تا هشت هفته کاهش پیدا کرده ( تغییرات اینها بسته به درصد کاهش کالری و کربوهیدراتش هست). در کنار همه اینها حس گرسنگی کاهش پیدا می کنه.

این رژیم برای چربی سوزی خیلی خوبه و باعث شده حس گرسنگی کاهش پیدا کند و در نتیجه حس سیری رو افزایش می دهد.
اگر چه که توی این رفرنس گفته شده است عملکرد تمرین مقاومتی تحت تاثیر قرار نمی گیرد ولی خیلی بعید به نظر می رسد ( هر فردی از رژیم ها متفاوت تأثیر می پذیرد).

اینکه این رژیم گلیکوژن داخل عضله و همچنین آب درون عضله رو کم می کند، قطعا روی سایز عضله تاثیر منفی می گذارد که برای یک بدنساز خوب نیست. همچنین اثرات منفی دیگری در حین اجرای این رژیم در مقایسه با رژیم های دیگری دیده می شود: (مثل سردرد، خستگی، و یبوست) که خب این سه عامل خیلی تمرین رو تحت تاثیر منفی قرار میدن که باید مخصوصا با مصرف فیبر و الکترولیت ها از این سه اثر منفی تا حدی جلوگیری کنند.

 این رژیم برای بدنسازها در شرایط زیر کاربرد دارد:

🔹زمانی که تازه در فصل آماده سازی مسابقه قرار می گیرند، چون زمان دارند تا بتوانند با این رژیم سازگار بشوند

🔹برای آنهایی که مشکل با حس گرسنگی دارند و کلا حس سیر شدگی کمی دارند.

یک سری توصیه ها هم هست که چون نیازمند مطالعات بیشتر هستیم، با اطمینان کامل نمی توان گفت:
🔹در حین خارج زمان مسابقه، احتمالا ورزشکار را اجازه نمی دهد آنقدری حجم عضله رو افزایش بدهد، آن هم بخاطر کاهش حس گرسنگی، که فرد دریافت مواد مغذی اش پایین می آید اما خیلی ها هم ممکن است این حس را تجربه نکنند.

چه زمان هایی این رژیم توصیه نمی شود:

🔹زمانی که ورزشکار در هفته های انتهایی آماده سازی مسابقه است، زیرا گلیکوژن عضله خیلی کم می شود و عضله دهیدراته می شود و سایز عضله کاهش می یابد.
اینکه فرد اکتون بخواهد اگزوژنز داشته باشه ( از بیرون وارد بدنش کنه) چون هیچ مزیتی نمی تواند داشته باشد، احتمالا ولی ممکنه در آینده طبق مطالعاتی تغییر کند.

نهایتا اینکه چون هر فردی پاسخ های فیزیولوژیک متفاوتی پس از اجرای هر رژیمی دارد، شما که مربی یا ورزشکار هستین باید ببینید واکنش بدنتون به چه صورتی خواهد بود و حتما به ورزشکاراتون در مورد اثرات مثبت یا منفی این رژیم صحبت کنید.

 

نگارنده:معصومه حسینی

 رفرنس:  The Ketogenic Diet for Bodybuilders and physique Athletes. Strength & Conditioning Journal, 42(5), 108-115.