رفتن به محتوا
نیاز بدن به کلسیم

نیاز بدن به کلسیم

فهرست مطالب

 بدن ما به چه مقدار کلسیم نیاز دارد؟ چرا بدن ما نمیتواند کلسیم تولید کند؟ روزانه به چه مقدار کلسیم نیاز داریم؟ 

 بدن نمی‌تواند کلسیم تولید کند

بدن انسان برای انجام بسیاری از عملکردهای حیاتی خود به کلسیم نیاز دارد. این ماده معدنی نقش مهمی در انتقال پیام‌های عصبی و همچنین تنظیم فشارخون بازی می‌کند. همچنین کلسیم عنصر مهمی برای حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها است. در حقیقت می‌توان استخوان‌ها را محل ذخیره کلسیم به حساب آورد که در صورت عدم وجود میزان کافی آن در رژیم غذایی، بدن مجبور می‌شود نیاز خود را از استخوان‌هایش تامین کند.

لازم است افراد در رژیم‌های غذایی روزانه از خوراکی‌های حاوی کلسیم یا در صورت نیاز طبق تجویز پزشک از مکمل‌های آن مصرف کنند. از جمله مواد خوراکی حاوی میزان بالای کلسیم می‌توان به محصولات لبنی، سبزیجاتی همچون کلم پیچ و بروکلی و ماهی‌های استخوان‌دار اشاره کرد.

 بدن ما از کلسیم برای انجام بسیاری از عملکردها و فعالیت‌های حیاتی خود استفاده می‌کند.
طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا زنان می‌توانند برای کاهش شدت علائم مربوط به پیش از قاعدگی از کلسیم مصرف کنند. همچنین انجمن تغذیه انگلیس اعلام کرده است کلسیم می‌تواند به تنظیم فشارخون کمک کند که در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی مهم است. هر چند نقش آن در عملکرد کلیه‌ها مستلزم انجام مطالعات بیشتر است.

بدن روزانه به میزان مشخصی کلسیم نیاز دارد.
موسسه ملی سلامت توصیه می‌کند که افراد بزرگسال روزانه به مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند. همچنین مصرف آن برای زنان بالای ۵۰ سال ۱۲۰۰ میلی گرم در روز توصیه می‌شود

مصرف میزان پایینی از کلسیم موجب می‌شود تراکم استخوان‌ها کاهش یابد و در نتیجه احتمال شکستگی‌های ناشی از بیماری پوکی استخوان تشدید شود. پوکی‌استخوان به طور خاص در زنان مسن شایع است و به همین دلیل لازم است نسبت به مردان کلسیم بیشتری مصرف کنند.

کلسیم می‌تواند عامل سرطان یا درمان آن باشد.

متخصصان در حال بررسی نقش کلسیم در کمک به بروز سرطان یا پیشگیری از آن هستند. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کلسیم می‌تواند در رشد سلول‌های سرطانی در برخی انواع سرطان‌ها همچون پروستات نقش داشته باشد. همچنین می‌تواند در کاهش خطر دیگر انواع سرطان‌ها همچون سرطان پستان موثر باشد.

 بدن برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد.

یک نکته مهم در مورد کلسیم این است که بدن برای جذب آن نیاز به مصرف ویتامین D دارد. می‌توان مقدار قابل توجهی از خوراکی‌های حاوی کلسیم مصرف کرد اما در صورتی که سطح ویتامین D در بدن کافی نباشد نمی‌توان از فوائد آن بهره برد. کلسیم یک ماده مغذی و ضروری برای حفظ سلامت بدن است که همچون دیگر مواد معدنی و مغذی باید در مصرف آن کنترل دقیقی انجام شود و در مصرف آن افراط یا تفریط نشود.

نگارنده: معصومه حسینی

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 7 =