رفتن به محتوا
گلوتن و اثرات پروتئین موجود در غلات بر روی بدن

گلوتن و اثرات پروتئین موجود در غلات بر روی بدن

فهرست مطالب

گلوتن چیست؟چطور حساسیت به گلوتن را بفهمیم؟ پرولامین ها چه نقشی در بدن دارند؟

گلوتن و اثرات پروتئین موجود در غلات بر روی بدن

خیلی از شما با کسانی برخورد داشتید که نمیتواستند از غلات استفاده کنند و شاید برای شما تعجب آور هم بوده اما باید بداید که تمام این مشکلات به پروتئین این غلات که به سختی هم قابل هضم است برمیگردد .کسانی که مشکل گلوتن دارند نیز باید نسبت به سایر غلات هم به خاطر پروتئین پرولامین توجه داشته باشند . پرولامین ، پروتئین داخل دانه ی غلات است.

گلوتن و پرولامین:

گلوتن از پرولامین و گلوتلین تشکیل میشود . پرولامین ها پروتئین ذخیره سازی هستند و مثل فروشگاه سخت افزاری ساختار گندم عمل میکنند که توزیع آمینواسیدهای مرکزی را برای رشد گیاهان به وجود می آورند . گلوتلین یاglue همان چسب است که این فروشگاه سخت افزار یا این پروتئین ها را بهم نگه میدارد. داستان به همین سادگی هم نیست گلوتن گندم شامل پرولامین،گلیادین و گلوتن گلوتنین است. گلیادین که به طور عمده قابل هضم نیست. محرک زونولین در لایه ی روده اجازه ی ورود مواد غیر مجاز از سیستم مجاز هاضمه به سیستم خونی بدن ما را نمی دهد مگر اینکه واقعا اجازه ی ورود داشته باشند . حالا گلیادین با زونولین وارد عمل شده که اجازه انتقال آن را بدهد و این باعث واکنش سیستم ایمنی میشود و نتیجه تولید التهاب در کل بدن میشود به عنوان مثال اگر شما سیلیک داشته باشید این عکس العمل را در روده تان حس میکنید ، این عمل یک اثر متقابل با آنزیم TIG (که در سراسر بدن وجود دارد) را دارد . این آنزیم در عملکرد بدن خیلی مهم است و باعث میشود ما از مواد غذایی به خوبی استفاده کنیم اما وقتیکه این آنزیم با گلیادین ارتباط برقرار میکند تولید آنزیم آنتی بادی میکند و اینجا بدن به خودش حمله میکند . سیلیک یکی از شناخته شده ترین بیماری های مرتبط با گلوتن است و به کسانیکه از این بیماری رنج میبرند توصیه میشود که نه تنها از گندم بلکه از غلات دیگر که شامل پرولامین مانند جو و جو دوسر و چاو دار و …. هستند پرهیز کنند.

دیگر غلات ها:

اما غلات دیگر چطور ؟ مثل برنج ، جو ، جو دو سر و ….   باید بدانید که تمام غلات دارای پرولامین هستند تمام پرولامین ها باعث سیلیک نمیشوند اما حتی جو دو سر هم برای بعضی افراد میتواند مشکل ساز باشد . به عنوان مثال پرولامین موجود در جو با نام Hordein است که این هم باعث التهاب در بدن می شودچون با زونولین نمیتواند به خوبی و سعی می کند وارد سیستم خونی ما شود.یکی دیگر از غلات محبوب این روزها جو دوسر است که پرولامین Avenin را داراست . اکثرا میگویند که ما غذای بدون گلوتن میخوریم اما Avenin موجود در جو دوسر میتواند روی خیلی ها به خاطر این پرولامین اثر بد داشته باشد سیلیک فقط یکی از بیماری های شاخته شده است و ما هنوز با خیلی از بیماری های غریب هستیم. پرولامین گلیادین موجود در گندم پروتئین اصلی است که به نظر میرسد بیش ترین اثر را روی این بیماری داشته باشد

و از اثرات پرولامین گلیادین : درد های مفصلی ، التهاب کهنه ، بیماری های تیروئید و افزایش نفوذپذیری روده میتواند باشد.

مطالعات نشان داده که حساسیت به گلوتن وجود دارد و کسانیکه از بیماری IBS رنج میبرند هم به گلوتن حساس هستند . اگر شما سیلیک ندارید امکان اینکه حساسیت به گلوتن داشته باشید هست و اگر درد احساس میکنید این به احتمال زیاد به خاطر پرولامین هاست.

حساسیت به گلوتن :

شاید شما با برنج مشکل ندارید اما با خوردن جو دل درد دارید و تمام اینها با آزمایش کردن مشخص میشود . باید تمام غلات را از رژیم غذاییتان برای حداقل چهار هفته حذف کنید . بعد دانه دانه این غلات را اضافه کنید و بدنتان را به خوبی مانیتور کنید . بعد دو سه روز بدون غلات هستید و یک نوع دیگر را امتحان میکنید یادتان باشد این غلات به طور یکسان درست نمیشوند و ممکن است که من با کینوا مشکل داشته باشم اما با گندم نه و شما برعکس !

توجه داشته باشید: همه باهم فرق میکنیم و عکس اعمل متفاوت نسبت به آنچه میخوریم داریم .پس همانطور که بارها و بارها گفتم بدن خودتان را بهتر بشناسید.

دوستان مبتلابه بیماری های خودایمنی مانند لوپوس و هاشیموتو و بیماری های رماتیسی و ام اس و غیره این مطلب را جدی بگیرید.

نگارنده: مهسا حاجیلو

 

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فی

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فیت کراسفیت ، مشاوره ورزشی، گلوتن، اثرات پروتئین موجود در بدن، پروتئین، پرولامین

ت کراسفیت ، مشاوره ورزشی،روغن گیاهی،روغن های صنعتی،روغن زیتون

 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =