رفتن به محتوا
تمرین در گرما یا تمرین در ارتفاع

تمرین در گرما یا تمرین در ارتفاع !!!

فهرست مطالب

تمرین در گرما یا تمرین در ارتفاع !!!

کدام مؤثرتر است ؟؟
تمرین در گرما بهتر است و اثرات بهتری را برای ورزشکار به همراه دارد ولی نکته ای که هست این می باشد که ورزش در آب و هوای گرم باعث افزایش استرس در بدن شما می شود . اگر هنگام ورزش در گرما توجه نکنید در معرض خطر بیماری های جدی قرار می گیرید . هم ورزش ، هم دمای هوا و رطوبت می توانند دمای بدن شمارا افزایش دهند .

مزیت تمرین در گرما :
تمرین در گرما علاوه بر افزایش میزان تعریق ، باعث افزایش حجم پلاسمای خون در فرد می شود که این امر باعث بهبود عملکرد قلبی و عروقی فرد می شود ، کاهش دمای عمومی مرکز بدن ، کاهش لاکتات خون ، افزایش نیروی عضلانی_اسکلتی می شود، هم چنین تمرین در گرما ، تمرین در درجه ی حرارت سرد راهم برای ورزشکار آسان تر می کند .
چرا تمرین در گرما بر تمرین در ارتفاع ارجحیت دارد ؟

در بیانات استاد فیزیولوژی دانشکده ی پزشکی اورگان اینگونه نوشته شده است: تمرین در گرما به طور حتم می تواند نسبت به تمرینات در ارتفاع در ایجاد سازگاری های فیزیولوژیکی مثبت، مؤثرتر واقع شوند و تمرینات در گرما نسبت به تمرینات در ارتفاعات موجب تغییرات محیطی می شود که با ادامه ی روند سازگاری پیشرفت قابل ملاحظه ای در عملکرد هوازی ورزشکار به وجود می آورد. تمرینات در گرما در حین اینکه تلاش و سختی کمتری نسبت به تمرینات در ارتفاع دارد باعث افزایش حجم O₂ Max و این موضوع باعث می شود ورزشکاران با تمرین در گرما مقاومت بیشتری نسبت به دماهای بالا پیدا کنند .
در انتها با رعایت این نکات در تمرینات خود در گرما مقاومت خود را نسبت به گرما افزایش دهید :
۱- آب بنوشید : ورزش در هوای گرم باعث بالا رفتن دمای بدن می شود ،باوجود سیستم خنک کننده ی داخلی که به تنظیم دمای بدن کمک می کند و علت تعریق بدن هم همین است ممکن است با بالا رفتن دمای زیاد از کار بیافتد و در نهایت باعث گرما زدگی شود .
*نکته : بیش از حد آب ننوشید چون با پایین آوردن سدیم خون ( هیپوناتریما ) باعث ایجاد خطر می شود.

۲- در گرم ترین ساعات روز ورزش نکنید : بهترین زمان تمرین صبح زود و یا بعد از ظهر می باشد.
۳- با تمرین در گرما فشار فیزیکی و روانی بر ورزشکار وارد می شود با رفتن به استخر ، سونا و حمام گرم این فشار را به حداقل برسانید .
۴- لباس های سبک و رنگ روشن بپوشید .
۵- به زمان تمام کردن ورزش دقت داشته باشید .
*اگر جلسه ی تمرینی شما بیشتر از ۳۰ دقیقه طول کشید حفظ هیدراتاسیون ( مایع ) ضروری است .
نوشیدن ۱۲-۸ اونس از آب ،۲۰-۳۰ min قبل از ورزش + ۱۰-۶ اونس اضافی هر ۳۰ min ورزش برای جلوگیری از دهیدراتاسیون ( کم آبی ) بدن اهمیت دارد .

 نویسنده: عاطفه کردلو

Refrences :

HiDoctor
علم ورزش 

4 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر مقاله رو خوندم یه بحثی که هست تجربه شخصی بنده هست حالا ممکنه با نظریات مقاله کمی در تضاد باشه.به شخصه تو هوای گرم که میدوییدم خیلی راندمانم پایین میومد مخصوصا تو هوای شرجی شمال تاثیراتش واقعا محسوس بود حسه خفگی زیادی بهم دست میداد.علاوه بر اون به خاطر از دست دادن زیاد آب بدن احساس بی حالی زیادی میکردم (این عرق کردن زیاد واقعا توان رو میگیره).به شخصه عملکردم تو هوای سرد بعد از یه گرم کردن اصولی خیلی بهتراز هوای گرم بوده.

  • سلام
   تا حدودی میشه گفت نظرتون درسته ولی این نسبت به شرایط اب هوایی منطقه ای که توی اون بزرگ شدین متفاوت باشه مثلا یه شخصی که توی شمال ایران زندگی میکنه در مقایسه با شخصی که شرق ایران زندگی میکنه…

   ممنون از پیگیریتون

   • سلام مهران جان
    سپاس که مطالب سایت رو با دقت پیگیری میکنید. مسلما تمرین تو هوای مناسب راحت تر هست و حرف شما کاملا صحیح، ولی این مقاله مقایسه ای هست بین تمرین در هوای گرم و تمرین در ارتفاع، کا هردو تمرین در شرایط سخت هستند، و مناسب برای دوره آماده سازی، برای مثال پیش فصل فوتبال.
    خوب بین این دو هوای گرم به خاطر استرس بیشتری که به بدن وارد میکنه، سازگاری های بیشتری رو هم سبب میشه، پس در طول فصل ورزشکار راحت تر کار میکنه.
    امیدوارم که تونسته باشم پاسخ مناسبی به شما بدم

 2. عالی بود?


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =