رفتن به محتوا
تمرین در دوران پریودی

تمرین در دوران قاعدگی (پریودی)

 آیا تمرین در دوران پریودی مجاز است؟

 

یکی از تصورات شایع در مورد تمرینات خانم‌ها، عدم تمرین در دوران پریودی (خونریزی قاعدگی) است. متأسفانه بخش قابل توجهی از مربیان، ورزشکاران خانم را از تمرین در این دوران منع می‌کنند. توصیه‌ای که هیچ اصل و اساسی ندارد. با عمل به این توصیه‌ی اشتباه، گاه خانم به مدت یک هفته (یک چهارم ماه) از تمرین فاصله می‌گیرد.

هیچ دلیل فیزیولوژیکی برای عدم تمرین در این دوران وجود ندارد و در هیچ منبع علمی توصیه به عدم ورزش (چه هوازی و چه مقاومتی) در این دوران نشده است.

به دلیل احساس سستی و بی‌حالی در برخی خانم‌ها در دوران پریودی می‌توان تمرینات را سبک‌تر و زمان آن را کوتاه‌تر نمود اما توصیه بر عدم ورزش از سوی مربی، غیرعلمی، غیرمعقول و غیر حرفه‌ای می‌باشد.

از آنجایی که در برخی خانم‌ها، به دنبال ورزش در روزهای اول پریودی، افزایش خونریزی مشاهده می‌شود، برخی تصور می‌کنند که ورزش در این دوران باعث از دست دادن بیشتر خون و احتمال بالاتر، کم‌خونی می‌شود؛ درحالی که میزان خونی که طی این دوران خارج می‌شود ثابت است و‌ اگر در یک روز خونریزی زیاد شود در روز دیگر کمتر خواهد شد.

توصیه کلی:همیشه توصیه‌ی من به خانم‌ها این بوده است که در صورت درد، می‌توانند روز اول را استراحت کنند. این توصیه برای اکثریت خانم‌ها کافیست. افرادی که روز دوم هم درد شدید دارند، می‌توانند درصورت جبران این غیبت در چند روز بعد، روز دوم پریودی را هم استراحت نمایند. خانم‌هایی که درتمام این دوران درد دارند (که تعدادشان اندک است) هم بایستی به متخصص مراجعه نمایند.

برخی مربیان ظاهراً باشگاه‌های ورزشی را با استخر اشتباه گرفته‌اند که توصیه بر عدم فعالیت ورزشی در دوران پریودی می‌کنند.

نکته:

از ورزش در این دوران برای خود تابو نسازید. شاید پس زمینه‌ی این توصیه به عدم ورزش در دوران پریودی، همان تفکر مذهبی و سکسیسمی باشد که تصور ذهنی اغلب افراد جامعه‌ی ما است.

نگارنده:معصومه حسینی

✍منابع:

?Fleck, Steven J., and William Kraemer. Designing Resistance Training Programs, 4E. Human Kinetics, 2014.

? Hodgkin, Dean, and Caroline Pearce. Better body workouts for women. Human Kinetics, 2014.

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فیت کراسفیت ، مشاوره ورزشی،احمد حیدری ، پریود ، قاعدگی ، تمرین در دوران قاعدگی