رفتن به محتوا
گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا

فهرست مطالب

گرفتگی عضله پا چگونه ایجاد میشود ؟ علت گرفتگی عضلات پاچیست؟  درمان گرفتگی عضلات پا چگونه است؟ چرا گرفتگی عضلات در خواب بیشتر اتفاق می افتد؟

زمانی که عضلات پا به شدت منقبض می شوند، گرفتگی ایجاد می شود و از شدت انقباض، درد شدیدی تجربه می شود . این اتفاق معمولا در عضلات ساق پا و در زیر زانو اتفاق می افتد، عضلات کف پا نیز ممکن است بطور ناگهانی دچار انقباض و درد شوند.  این انقباض و درد از چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه می یابد و عضله ممکن است تا ۲۴ ساعت پس از گرفتگی حساس بماند و درد خفیفی وجود داشته باشد.
گرفتگی عضلانی معمولا در حال استراحت رخ می دهد، خصوصا شب هنگام خواب و ممکن است شما را از خواب بیدار کند. در برخی افراد این اتفاق مرتب تکرار می شود و معمولا در افراد مسن بیشتر دیده می شود. حدود ۴ نفر از هر ۱۰ نفر بیش از سه بار در هفته حمله گرفتگی عضلانی را تجربه می کند.
حتی ممکن است این حالت هر روز نیز تجربه گردد.

علل گرفتگی ناگهانی عضلات پا:

در اغلب موارد علت گرفتگی نامشخص است. فرضیه ای وجود دارد که زمانیکه عضله در حالتی قرار می گیرد که کوتاه می شود مانند زمانیکه دراز کشیده ایم و زانو ها خم است و کف پا روی تخت است، کوچکترین حرکتی که باعث انقباض این عضله کوتاه شده گردد، می تواند تبدیل به انقباض ممتد عضلانی و یا همان گرفتگی شود.
این فرضیه علت اینکه چرا این اتفاق بیشتر هنگام خواب می افتد و یا چرا ورزش های کششی عضله از بروز آن جلوگیری می کند، را توجیه می کند.
البته در برخی از افراد، گرفتگی ناگهانی عضلات پا می تواند ثانویه به یک اختلال زمینه ای باشد. به عنوان مثال عارضه جانبی برخی دارو ها، مثل داروهای مدر یا ادرار آور، نیفدپین، سایمتدین، سالبوتامول، استاتین، تربوتالین، لیتیوم، کلوفیبرایت، پنی سیلامین و نیکوتینیک اسید، گرفتگی ناگهانی عضلات پا می باشد.

از طرف دیگر ورزش بیش از حد، کم آبی بدن، بهم خوردن تعادل سدیم و پتاسیم خون، افراد دیالیزی، حاملگی، کم کاری درمان نشده غده تیروئید، بیماری های عروق محیطی، مصرف زیاد الکل، سیروز کبدی، سارکوئیدوز و مسمومیت با سرب نیز ممکن است منجر به گرفتگی ناگهانی عضلات پا گردد.

البته به خاطر داشته باشید که گرفتگی عضلانی ناشی از علل ذکر شده تنها یافته بیمار نمی باشند. 

 لذا چنانچه دچار حملات گرفتگی عضلانی می شوید ولی حال عمومی شما مناسب و خوب است، جز دسته اول یعنی “گرفتگی عضلانی با علت نامشخص” می باشید.

درمان گرفتگی های ناگهانی عضلات پا:
ماساژ دادن و کشش عضله مبتلا به رفع گرفتگی آن کمک خواهد کرد. اغلب گرفتگی ها به راحتی برطرف می شوند.
مسکن ها در این خصوص بکار نمی آیند چراکه بوجود آمدن و رفع آن آنقدر سریع است که فرصتی برای صرف مسکن نخواهد بود. با این حال در مواردی که پس از گرفتگی عضله حساس می شود می توان از استامینوفن استفاده کرد.

چگونه می توان جلوی گرفتگی ناگهانی عضله پا را گرفت؟
اگر گرفتگی ها خیلی به ندرت و هر از چند گاهی پیش می آید، نیاز به هیچ اقدامی در این راستا نمی باشد. ولی چنانچه مرتبا دچار حملات گرفتگی عضلانی می شوید، به نکات زیر توجه کنید.
علل ثانویه ای که می تواند منجر به بروز این حالت شود، از جمله داروهای خود را بررسی کنید.
می توانید به پزشک برای معاینه کامل و رد علل ثانویه و یا احتمال جایگزین کردن داروی مشابه با دارویی که عامل حملات گرفتگی عضلانی است، مراجعه کنید.
ورزش های کششی انجام دهید: انجام مداوم ورزش های کششی در اغلب افراد توانسته از تعداد حملات و یا شدت گرفتگی عضله بکاهد.
ورزش های کششی عضله را به مدت ۵ دقیقه و سه بار در شبانه روز انجام دهید. آخرین تمرین کششی را پیش از رفتن به رختخواب انجام ندهید.
حرکت کشش ساق پا را ۳ بار در شبانه روز و در هر تکرار به مدت ۳۰ثانیه تا ۱دقیقه انجام دهید. این تمرین را به مدت ۴ هفته ادامه دهید. برخی افراد با بهبود حملات گرفتگی عضلانی، انجام این تمرین را رها می کنند. این افراد حتی پس از ترک تمرینات اعتقاد دارند که تعداد دفعات و شدت حملات گرفتگی عضلانی، نسبت به گذشته بطور چشمگیری کاهش یافته است.
وضعیت پاها هنگاهی که در رختخواب استراحت می کنید:
چنانچه عادت دارید به پشت بخوابید، بالشتی زیر پاهای خود قرار دهید.
چنانچه عادت دارید به شکم بخوابید می توانید پاها را از لبه تخت آویزان کنید. البته ابتدا روی زمین پتو پهن کنید تا برخورد انگشتان پا به زمین در خواب شما اختلال ایجاد نکند.

نگارنده: معصومه حسینی

 

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فیت کراسفیت ، مشاوره ورزشی،احمد حیدری،ahmdheydari،سیب زمینی، گرفتگی عضلات پا ، گرفتگی عضله، 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + چهار =