رفتن به محتوا

برپی، بهترین تک تمرین، بخش اول

برپی، بهترین تک تمرین شناخته شده تاکنون

اگر از من بپرسید که چه تمرینی را ترجیح میدهم و فقط یک حق انتخاب به من بدهید، آن تمرین بدون شک برپی خواهد بود. Burpee تقریباً تمام گروه های عضلانی را هدف قرار داده و در عین حال فعالیت هوازی و استقامتی را نیز فراهم می سازد. این حرکت حتی عملکرد عضلات مرکزی بدن را نیز تقویت می‌کند. باید به این نکته مهم اشاره شود که شخص حتما باید به شکل مناسب آماده  انجام این حرکت شده باشد، زیرا این یک حرکت پیچیده بوده و اگر شخص آماده انجام آن نباشد ممکن است دچار آسیب شود.

Burpee Muscle involve

برای اینکه روشن شود که این حرکت، یک حرکت آسان نیست باید بدانیم که برای بسیاری از افراد شکستن رکورد جهانی آن از اولویت ها به شمار می‌آید. در ۱۷ مارچ سال ۲۰۱۴ در منطقه گرین وود کارولینای جنوبی یک مرد به نام Gameron Dorn دو رکورد حرکت برپی را به نام خود ثبت کرد. او ۵۶۵۷ حرکت را در مدت ۱۲ ساعت انجام داده و در بازه  ۲۴ ساعته انحام ۱۰۱۰۵ حرکت برپی را به نام خود ثبت کرد.

Burpee که همچنین با نام اسکات تراست نیز شناخته می‌شود، یک تمرین تمام بدن بوده که چهار مرحله دارد.

برپی ساده که برپی ۴ شماره نامیده می شود، از حالت ایستاده شروع می شود:

مرحله اول به حالت اسکات پایین رفته و دست‌هایتان را روی زمین قرار دهید.

مرحله دوم با یک حرکت سریع پا های خود را به عقب پرتاب کنید، در حالت پلانک و در حالیکه دستهایتان کشیده شده قرار بگیرید.

مرحله سوم پای خود را با یک حرکت سریع به حالت اسکات برگردانید.

مرحله چهارم از حالت اسکات به سرعت بلند شوید.

اغلب اوقات برپی به عنوان یک تمرین با وزن بدن شش مرحله ای انجام می گیرد، در این حالت یک حرکت Push Up و یک پرش نیز به ترکیب اضافه می شود که این حرکت را هم دوست داشتنی تر و هم نفرت انگیز تر و البته سخت تر می کند. برپی انرژی زیادی مصرف می کند که سبب می شود خیلی سریع احساس خستگی کنید به همین دلیل است که گاهی به صورت تمرین های چالشی سامان داده می شود، مانند انجام۱۰۰ حرکت برپی. خستگی بسیار سریع ایجاد می‌شود در بعضی از مواقع بعد از ۳ جهش بدون اینکه حرکت پوش آپ در برنامه باشد. اگر دوست داشتید آن را اضافه کنید.

نژاد اسپارتان، اگر نیروهایشان سعی داشتند که در تمرینات از موانع فرار کنند، آنها را مجبور می کرد که ۳۰ حرکت Burpee را پشت سر هم انجام دهند، این عمل به عنوان یک تنبیه انجام می‌شد که نشان‌دهنده سختی این حرکت می باشد. نژاد اسپارتان تنها افرادی نبودند که از برپی به عنوان تنبیه استفاده می‌کنند، در اکثر باشگاه‌ها کراسفیت از برپی به عنوان تنبیه برای کسانی که دیر به کلاس می رسند استفاده می شود.

  • تاریخچه برپی

بیایید سری به تاریخچه برپی بزنیم. یک فیزیولوژیست به نام Royal H.Burpee، برپی را در دهه ۱۹۳۰ به عنوان یک تست آمادگی جسمانی

royal h burpee

ساماندهی کرد و این تست را به عنوان بخشی از پایان نامه دکترای خود در رشته فیزیولوژی کاربردی در دانشگاه کلمبیا در سال ۱۹۴۰ ارائه داد. این حرکت زمانی عمومی ‌شد که سرویس نظامی ایالات متحده از آن به عنوان یک راه برای بالا بردن سطح آمادگی جسمانی نیروهای خود در طول جنگ جهانی دوم استفاده کرد. این حرکت به نیروی نظامی اجازه می‌داد که به سرعت چابکی، هماهنگی و قدرت خود را مورد ارزیابی قرار دهد.

اطلاعات بیشتر در مورد این حرکت را از نوه آقای Burpee بدست آوردیم. Burpee Dluginski، که اعلام کرد پدربزرگش یک متعصب به تناسب اندام قبل از Jake Lalanne معروف بود. آن چیزی که برای Burpee اهمیت داشت، این بود که بتواند سطح آمادگی جسمانی هر روز مردم را اندازه گیری کند. حوالی سال ۱۹۳۹ ابداع و تست رسمی برپی با اعضای YMCA در Bronx شروع شد.

  • نوه دکتر Burpee می‌گوید

حرکت رسمی با عنوان اسکوات تراست شناخته شد، یک برپی ۴ شماره ای، استراحت رو به جلو و یک برپی نظامی بود. تست با  اندازه گیری ضربان قلب فرد قبل و بعد از انجام ۴ حرکت برپی انجام شد. بنابراین او می‌توانست تخمین بزند که قلب به چه میزان در پمپاژ خون کارآمد می باشد.

این اندازه گیری شاخص مناسبی برای سطح آمادگی جسمانی بود و ظاهراً آنقدر خوب بود که نیروهای نظامی ایالات متحده از آن به عنوان یک تست آمادگی جسمانی استفاده کردند. در ابتدا تست برای ۲۰ ثانیه در نظر گرفته شد و بعد ها به یک دقیقه افزایش یافت. ۴۱ حرکت یک نتیجه عالی خواهد بود در حالی که ۲۷ حرکت نشان دهنده سطح آمادگی جسمانی ضعیف می باشد.

بخش دوم مقاله برپی را از اینجا دنبال کنید.

منبع:  draxe.com

مترجم: محمد رامین