رفتن به محتوا
اصول توالی تمرینات فیتسن

اصول توالی در دوره های تمرینی فیتنس(بخش سوم)

اصول توالی در دوره های تمرینی  چطور برنامه ریزی می شوند؟ نححوه طراحی تمرین در فیتنس چگونه است؟

اصول توالی در دوره های تمرینی

رعایت اصول تکرار و توالی، باعث جلوگیری از افت کیفیت تمرین و همچنین توقف رشد عضلات می شود. توالی بدین معناست که افزایش وزنه می بایست بصورت تدریجی و مناسب باشد تا ماندگاری حاصل شود، اما باید توجه داشت که این روند بصورت افراطی انجام نپذیرد، چراکه تحریک بیش از حد عضلات، باعث بروز نتیجه عکس خواهد شد و دچارتمرین زدگی و گاهی (بیش تمرینی) خواهیم شد. درمثالی از تحریک بیش از حد عضلات میتوان به درد شدید عضلانی با گذشت ۷ الی ۱۱ روز پس از تمرین مقاومتی اشاره نمود.

اصول توالی تمرین در فیتنس

دوره، به نوعی توالی برنامه ریزی شده می باشد و دستکاری متغیرهای تمرینی طی مدت طولانی انجام می پذیرد، تغییر شدت و روش تمرین بصورت دوره ای و مرحله ای باعث ارتقاء چشمگیری در روند اجرا خواهد شد و همچنین احتمال بروز خطرهای ناشی از جراحت و تمرین زدگی کاسته خواهد شد.

بدن انسان استعداد فوق العاده ای در سازگاری با تغییرات دارد و چنانچه در شرایط مناسب قرار داشته باشد، به طرز معقول با هر نوع تغییر جدیدی سازگار می شود اعمال اصلاحات مناسب در برنامه تمرینی از جمله وظایف مربی می باشد، در صورت عدم اعمال تغییرات مناسب در برنامه تمرین بدن شاگرد در حالت ثابت و بدون پیشرفت قرار خواهد گرفت عدم پیشرفت بدنی برای مدت طولانی، باعث بوجود آمدن نارضایتی در فرد می شود لازم به ذکر است اعمال اصلاحات در برنامه می بایست بر اساس توالی باشد و با توجه به برنامه های تمرینی پیشین فرد بصورت بنیادین طراحی گردد.
هر شخص دارای ویژگی های ژنتیکی منحصر بفرد خود میباشد که در صورت قرار داشتن در سطح تمرینی ، رژیم غذایی و ریکاوری مناسب، تعیین کننده روند پیشرفت آنان در فرآیند تمرین می باشد. افراد مبتدی با عضلات ضعیف دارای قابلیت های سازگاری بالقوه بسیاری هستند، چرا که این افراد از نقطه ای به مراتب پایین تراز حدود ژنتیکی خود انجام تمرینات را آغاز نموده اند بر اساس نظریه Fleck و Kraemer ، هرگونه برنامه تمرینی، در افراد مبتدی و تمرین کرده نتیجه بخش خواهد بود چرا که بدن این افراد تجربه هیچگونه تحریک تمرینی نداشته و به راحتی سازگار می شود. بموجب قابلیت سازگاری این افراد، با ایجاد تحریک های تمرینی در مراحل اولیه، به سرعت شاهد پیشرفت آنان خواهیم بود پیشرفت های اولیه افراد مبتدی و مربیان را بر این تصور می انگارد که طراحی برنامه تمرینی آنها بی نقص و مناسب است اما متاسفانه این نوع رشد کوتاه مدت بوده و به تدریج فروکش می نماید. از دیدگاه ورزشکاران حرفه ای ، تمرین جدید (محرک) می بایست به گونه ای باشد که جوابدهی مناسب و حرکت در مسیری درست را شامل گردد.

بخش اول این مقاله را از اینجا دنبال کنید و بخش دوم را از این قسمت.

مترجم و نگارنده:احمدحیدری
برگرفته از کتاب فیتنس کمپانی یوروپ اکتیو