رفتن به محتوا
مصرف الکل در ایران

میزان مصرف الکل در ایران

میزان مصرف الکل در ایران چقدر است؟

 

تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم را در میان ۱۸۹ کشور جهان به خود اختصاص داده است!!!

 

میانگین سن افراد مصرف کننده الکل در ایران

مطابق این گزارش هر ایرانی‌ بالای ۱۵ سال که «بطور مرتب الکل می‌نوشد»، در سال ۲۰۱۶ به طور میانگین ۲۸.۴ لیتر الکل خالص مصرف کرده‌ است، این رقم در سال ۲۰۱۰ به میزان ۲۴.۸ لیتر بوده است.

تونس بر اساس این شاخص در میان سایر کشورها بی‌رقیب است، به طوری که مصرف کنندگان در این کشور، در سال ۲۰۱۶ میلادی ۳۶.۶ لیتر الکل خالص مصرف کرده‌اند. پس از تونس، به ترتیب کشورهای سوایزیلند، مالدیو، افغانستان، نامیبیا، آفریقای جنوبی، الجزایر و ترکیه بالاتر از ایران قرار دارند. سرانه مصرف  دیگر کشورهای مسلمان از جمله امارات عربی متحده، قطر، ترکیه و لبنان نیز بالاتر از ایران است

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که یک دهم درصد جمعیت بالای ۱۵ سال ایران طی یک ماه پیش از انجام این بررسی، مصرف سنگین الکل داشته‌اند. این نسبت در میان مصرف کنندگان مشروبات الکلی ۴.۱ درصد بوده است. همچنین ۰.۶ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال ایران وابسته به مصرف الکل تشخیص داده شده‌اند.

توجه داشته باشید:  چند ماه پیش مقاله‌ای در ژورنال معتبر لنست چاپ شده بود که آمار بالای مرگ و میر و آسیب ‌های بافتی مخصوصاً نابینایی و سیروس کبدی رو در ایران گزارش کرده بود. همان طور که در این مقاله هم اشاره شد، تنها راه برای جلوگیری از این آمار مرگ و میر، جایگزینی روش‌های علمی و موفق در سایر کشورها جهت کاهش مصرف الکل است. متاسفانه راهکارها در کشور ما بیشتر جنبه‌ی اعتقادی، مذهبی و تنبیهی دارد و نتیجه‌ی آن افزایش چشمگیر مصرف مشروبات الکلی طی چند دهه‌ی اخیر و افزایش بیشتر مرگ و میر ناشی از مشروبات دست‌ساز است

نگارنده:معصومه حسینی