رفتن به محتوا

 

روماتیسم چیست ؟

 

💎رماتیسم به بیماری ای گفته می شود که استخوان ها و مفاصل و بافت همبند را درگیر می کنند. روماتیسم مفصلی به آرتریت روماتوئید و روماتیسم قلبی به تب روماتیسمی گفته می شود.این بیماری ها در زنان شایع تر از مردان است. ولی برخی از انواع آن مثلا روماتیسم ستون فقرات در مردان شایع تر است.

بیماری های روماتیسمی به خاطر اینکه سیستم دفاعی بدن علیه خود بدن وارد عمل می شود باید خیلی مورد توجه قرار گیرند.
درد و تورم مفاصل از علائم بارز بیماری آرتریت روماتوئید است، اما برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید این تنها نشانه بیماری نیست که در بدن بروز پیدا می کند.

از آنجا که در بیماری آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی بدن به بدن حمله می کند، فقط مدیریت درد کانون توجه نیست و این بیماری احتیاج به توجه همه جانبه دارد. نشانه های دیگری که حتی شاید بی ارتباط به بیماری به نظر برسند، ممکن است یک تهدید برای بیمار به حساب آیند.
پزشکان معتقدند آرتریت روماتوئید فقط یک بیماری که مفاصل را درگیر می کند نیست، بلکه یک فرآیند است که می تواند در همه بافت های بدن خود را نشان دهد و باعث بروز مشکلاتی چون التهاب شود.

افرادی که به روماتوئید آرتریت حاد مبتلا هستند بیشتر در معرض ابتلا به سایر عوارض هستند، اگرچه مبتلایان به سطوح متوسط آرتریت روماتوئید نیز ممکن است به این عوارض دچار شوند.
در اینجا ۱۰ نشانه بیماری روماتوئید آرتریت را آورده ایم که هرگز نباید مورد بی توجهی و چشم پوشی قرار بگیرند.

نگارنده: معصومه حسینی