رفتن به محتوا

برسی کتاب های غیر علمی

 بررسی کتاب های غیر علمی(شبه علمی و ضد علمی)

در دنیای امروز، در‌موضوعات علمی، بیشتر قفسه‌های کتاب فروشی‌ها را کتاب‌های غیرعلمی (شبه علمی و ضد علمی) تشکیل داده‌اند. در اغلب موارد با خواندن این کتاب‌ها از مسیر صحیح منحرف می‌شوید. این مسئله تنها شامل کشور ما نیست و در سراسر جهان صدق می‌کند.

نمونه بارز کتاب هایی که جز مباحث فاقد ارزش چیزی نیست را در تصویر می بینید.
چرا نخوانده می‌گویم فاقد ارزش و اعتبار؟ چون هیچ داده‌ی علمی در این‌مورد وجود ندارد. در واقع نویسنده بدون هیچ اساسی کتاب را نوشته است. به بیان دیگر، هیچ ارتباطی بین گروه‌خونی و هیچ شاخص تغذیه‌ای یا پاتولوژیک وجود ندارد. متاسفانه باید بگویم برخی از مدرسین و متخصصین به این اراجیف استناد کرده و در دوره‌های آموزشی این‌سخنان را به مربیان ارائه می‌کنند و این جای تأسف دارد.

همه‌ی ما شنیدیم که از قدیم گفتن خواندن هیچ کتابی ضرر ندارد. شاید در برخی رشته‌ها مانند ادبیات این که شما هر کتابی بخوانید، حتی کتاب‌های ضعیف، مفید باشد یا حداقل بدون ضرر؛ اما در مورد مسائل علمی کاملا قضیه فرق می‌کند. علت «بدسوادی» جامعه ما در قشر کتاب‌خوان هم همین است. در اینکه بسیاری از مربیان ما یک کتاب در حوزه کارشان هم نخوانده‌اند شکی نیست اما دوستانی که دنبال خواندن کتاب هستند با انتخاب کتاب اشتباه بیشتر گمراه می‌شوند. مثلا آقا یا خانم مربی، بدون در نظر گرفتن ویژگی‌های کتب علمی به کتاب‌فروشی می‌رود و هر کتابی که عنوان یا سرفصل‌های خوبی دارد را تهیه می‌کند. و این‌شروع آفت جامعه‌ی ورزشی است.
بدتر از فرد بی‌سواد، افراد بدسواد هستند. بدسواد به کسی گفته می‌شود که نمی‌داند اما گمان می‌کند که می‌داند. گاهی خواندن چند صفحه مطلب علمی معتبر، بیشتر از خواندن ده‌ها کتاب نامناسب و غیرعلمی باعث پیشرفت شما می‌شود. خلاصه ی کلام اینکه زمان ارزشمند خودتان را پای کتاب‌های بی ارزش نگذارید.

نکته:
وقتی در یک حوزه‌ی علمی مثل تغذیه یا سایر علوم ورزشی، تازه کار هستید، ممکن است با توجیحات اشتباه قانع شوید و مطالب نادرست را به راحتی بپذیرید. به همین‌دلیل اگر اولین کتاب‌هایی که می‌خوانید علمی باشد دیوار اطلاعاتتان را از پایه صاف بالا برده اید و اگر با کتاب های غیرعلمی و فاقد اعتبار و ارزش سروع کنید، مصداق این میشه که: «خشت اول چون نهد معمار‌کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج» و متأسفانه دیوار اطلاعات بسیاری ازمدرسین و متخصصین تا ثریا کج رفته.

👈 روی صحبتم با شخص خاصی نیست اما آنچه داریم در جامعه ورزشی می بینیم چیزی فراتر از فاجعه است.

نگارنده:معصومه حسینی

می خوای تو خونه تمرین کنی ؟!

00
روز
و
00
ساعت

تخفیف ویژه به مدت محدود