رفتن به محتوا
آسیب هایی کمر وTRX

تمرینات TRX و آسیب های کمر

فهرست مطالب

آیا تمرینات TRX برای آسیب های کمر مفید است؟ کنزولوژی چیست؟ 

تمرینات TRX و بازپروری ورزشی TRX راه درمان کمر درد

تمرینات عضلات کر با کمک  TRX با کنزولوژِی تیپینگ و بدون کنزولوژی تیپینگ در افرادی که مشکلات کمر درد یا LBP دارند

 کمر درد یکی از بیماری های شایع در بین مردم است که هزینه های درمانی بسیار بالایی دارد و بیش از ۸۰ درصد مردم یک دوره ی از زندگی خود را با درد های مزمن کمری به سر می برند.

تمرینات هسته مرکزی بدن یا همان عضلات کر یکی از بهترین راه ای پیشگیری و جلوگیری از مشکلات کمردرد است. مشاهدات نشان میدهد که تمرینات هسته مرکزی بدن با کمک TRXکمک بسازایی به نسبت تمرینات سنتی در رفع آسیب های کمری و لگن دارد.

اگر چه تمرینات TRX از ناپایداری بالایی برخوردار هستند اما فشار زیادی به ستون فقرات وارد نمی کنند پس در نتیجه می توانند در کنترل و درمان دررد های کمر و لگن موثر باشد.اما گروه خاصی از تمرینات پیشنهاد داده نشده است و تقریبا بیشتر تمرینات قابل اجرا هستند.

تیم محقق تحقیقاتی انجام داده بر روی گروهی از افراد سالم و بدون درد با استفاده از حرکت پلانک رو در زاویه ۴۵ درجه که تاثیر بسزایی در قویتر شدن عضلات شکم دارد ولی با توجه به اطلاعات الکتروکاردیوگرافی متوجه شدند که عضلات همسترینگ درگیری و فعالیت بیشتری دارند.

و ما به این نتیجه رسیدیم که این تمرینات می توانند بسیار مفید باشند برای افراد که مشکلات کمر درد دارند.

کنزولوژی:

کنزولوژیی یک روش جدید است که با استفاده از نوار های لاستیکی که بر روی پوست و در زوایای مختلف عضلات چسبانده می شود می تواند درنرمال سازی حرکات و عملکرد های عصبی عضلانی در حین تمرینات معلق کمک بسزای بکند. پس با کمک تیپیگ عضلات می توان شرایط ایده آلی برای تمرینات با TRX  برای افرادی که درد کمر دارند ایجاد کرد.

کنزولوژی

تا به امروز مطالعاتی در این زمینه صورت نگرفته است اما این مقاله در مورد استفاده از تیپینگ و تاثیرات آن بر تمرینات TRXبرای افرادی که مشکلات درد کمر دارند را بررسی می کند.

در این مطالعه به انجام تمرینات با کمک دو گروه از افراد با استفاده از تیپینگ و بدون تیپینگ به تمرینات زیر پرداختیم:

Hamstring curl

Supine lying with hips lifted

Hip abduction in prone plank

Chest press

۴۵- Degree Row

شرکت کنندگان در این طرح به چهار جلسه تمرین این حرکات پرداختند و به صورت تصادفی به بررسی نوار عصبی عضلانی الکتروکاردیوگرافی آنان پرداختیم.

این مطالعات روی افرادی انجام شد که مهارت در انجام حرکات TRX نداشتند و از مشکلات درد کمر،دیسک،آلرژِی های دارویی مرتبط و افرادی که جراحی های ستون فقرات داشتد انتخاب شدند و از آنها رضایت نامه کتبی برای این تحقیق گرفته شد.

پس از آموزش افراد در رابطه با تمرینات TRX به تاثیر تمرینات در عضلات مختلفی چون مولتیفیدوس،همسترینگ،راست شکمی،عضلات مورب شکمی پرداختیم که نتیجه های خوبی به دست آمد و در نتیجه باTRX با کمک کنزولوژِی برای افرادی که درد های مزمن کمر دارند میتواند بسیار مفید باشد.

تمامی حرکات ذکر شده تاثیر بسیار خوبی بر روی قسمتی از عضلات کر سطحی و عمقی دارند که باتوجه به نتایج به دست آمده الکترکاردیو گرافی میتوان به آنها پی برد و در انتهای تحقیق هیچ یک از شرکت کنندگان ناراحتی نداشتند و هیچ رویداد منفی اتفاق نیافتاد.

آسیب های کمر و TRX

 

 

 

نتیجه گیری:

اگر یک مربی اطلاعت کافی نسبت به نوع و دامنه های حرکتی ورزش TRX داشته باشد میتواند باتوجه به نوع آسیب شخص و با استفاده از تیپینگ و کنزوتیوب تمرین را برای شاگردان آسیب دیده خود کمی راحتتر کند و به رفع کمر درد و آسیب های این چنینی که با تقویت عضلات بهبود پیدا می کند کمک شایانی بکند.

لازم به ذکر است که کنزولوژی و تیپینگ از علوم جدیدی است که از زیر مجوعه های آسیب شناسی،فزیوتراپی و کاریو پرکتیک به حساب می آید و استفاده از کنزو تیوب نیازمند علم و توانایی استفاده از آنها است که در ایران دورهای مختلف این روش کمک درمانی به واسطه فدراسیون پزشکی برگزار می شود که می توانید اخبار مربوط به دوره های مختلف ورزشی و آموزشی را از طریق سایت فیت کراسفیت در قسمت اخبار و دوره های دنبال کنید.

نگارنده و مترجم :احمد حیدری

منبع: Hindawi

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 8 =