خواص خرمالو

میوه خرمالو چه خاصیتی هایی دارد؟ چه ویتامین هایی درخرمالو وجود دارد؟ خرمالو برای چه بیماری هایی مناسب است؟ 

💎خرمالو میوه ای نارنجی رنگ، شیرین و خوشمزه، دارای مواد مغذی مختلفی است که به حفظ سلامتی بدن کمک می کند. این میوه بومی چین است که در زمان های خیلی قدیم از چین به شبه جزیره کره و ژاپن گسترش یافت و بعد ها در اواسط قرن ۱۹ به کالیفرنیا آمریکا برده شد. از نظر گیاه شناسی به خانواده ی Ebenaceae و جنس Diospyros تعلق دارد.

نام علمی: Diospyros virginiana

🔹خواص سلامتی:
میوه خرمالو کالری متوسطی دارد ( ۷۰ کالری در هر ۱۰۰ گرم) ولی چربی خیلی کمی دارد. منبع خوبی از فیبر های غذایی است. ۱۰۰ گرم از خرمالوی تازه ۳.۵ گرم یا ۹.۵ درصد از مقدار توصیه شده دریافت روزانه فیبرهای محلول و نامحلول را در بر می گیرد. در مجموع خرمالو جز خوراکی هایی است که برای کاهش وزن مناسب است. غذاهای سرشار از فیبر مانند خرمالو می توانند به کاهش کلسترول، قند خون و سلامت دستگاه گوارش شما کمک کنند.

خرمالو حاوی مقادیر بالایی از آنتی‌اکسیدان های فلاونوئیدی مانند کاتچین ، گالوکاتچین و ترکیب مهم ضد توموری به نام بوتولینیک اسید است. کاتچین ها خواص ضد عفونی، ضد التهابی و ضد خونریزی هستند. (از خونریزی رگ های خونی کوچک جلوگیری می کنند.)
برخی از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی دیگر که در این میوه یافت می شود شامل ویتامین A ، بتاکاروتن، لیکوپن، لوتئین، گزانتین و کریپتوگزانتین هستند. گزانتین یکی از مهمترین کاروتنوئید های خوراکی است که با خاصیت آنتی‌اکسیدانی از آسیب به شبکیه چشم محافظت می کند. همچنین مصرف خرما به خصوص در افراد مسن جهت جلوگیری از تخریب ماکولا (لکۀ زرد) وابسته به سن مفید است. این اختلال در نهایت منجر به تاری دید و از دست دادن دید مرکزی می شود.

خرمالوها همچنین منابع بسیار خوبی از یکی دیگر از آنتی‌اکسیدان های قوی یعنی ویتامین C هستند؛ به ویژه خرمالوهای بومی چین و آمریکا که ۸۰ درصد از نیاز روزانه به ویتامین C را فراهم می کنند.

این میوه حاوی ویتامین‌های ارزشمند گروه بی مانند فولیک اسید (بی۹)، پیریدوکسین (بی ۶)، تیامین (بی ۱) است. این ویتامین‌ها بعنوان کوفاکتور (عامل کمکی) برای عملکرد صحیح آنزیم ها نقش حیاتی را ایفا می کنند.

نگارنده: معصومه حسینی

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

19 + دوازده =

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

انگورخواص شلغم