خرابی دیسک بین مهره ای

💠خرابی دیسک بین مهره ای چیست و چگونه ایجاد می شود ؟

 دیسک چگونه خراب می شود 
📌 دیسک بین مهره ای ساختارهایی به شکل یک استوانه کم ارتفاع (دیسک) هستند که در بین مهره ها قرار می گیرند. دیسک دو قسمت دارد. یک قسمت مرکزی که به آن نوکلئوس یا هسته میگویند و یک حلقه مدور در دور که به آن آنولوس یا حلقه می گویند.

نوکلئوس یا هسته قابلیت الاستیک و ارتجاعی داشته و خاصیت اصلی دیسک که مانند یک فنر ضربه گیر عمل میکند به علت عملکرد همین هسته است. آنولوس یا حلقه اطراف هسته وظیفه حفظ و نگهداری هسته را دارد و آن را سرجای خود درست در بین مهره های بالا و پایین نگه می دارد.

 

روند خراب شدن و پیر شدن دیسک بین مهره ای یک توالی تقریبا ثابت را طی میکند. در ابتدا نوکلئوس یا هسته مرکزی دیسک توانایی جذب آب را از دست داده و درصد آب آن کاهش پیدا می کند. سپس این هسته کلفت و سفت شده و مانند حلقه دور خود یعنی همان آنولوس می شود. به دنبال این تغییرات توانایی جذب ضربه که از خواص مهم دیسک بین مهره ای است کاهش پیدا می کند و ضربات به عوض اینکه در دیسک مستهلک شوند مستقیما به مهره وارد می شوند.

 

نگارنده: معصومه حسینی

 

کراسفیت ، فیت کراسفیت ، کراس فیت ، فیتنس ، تی آر ایکس ، تی ار ایکس ، TRX ، Crossfit ، Fitness ، سایت کراسفیت ، سایت فیت کراسفیت ، برنامه غذایی ورزشی ، برنامه ورزشی ، مربی کراسفیت، فروش لوازم ورزشی ، فروشگاه ورزشی ، فروشگاه فیت کراسفیت ، مشاوره ورزشی،احمد حیدری،خرابی دیسک، دیسک کمر، دیسک ، خرابی دیسک بین مهره ای 

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

5 × پنج =

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

کشش ستون فقرات برای درمان کمر درد و دیسک